Függőség nélkül
A gyerek folyton az okostelefonjával foglalkozik? Semmit sem szeret csinálni, amihez nem kell képernyő? Hisztériás rohamot kap, ha elromlik a telefonja? Ha ezekre a kérdésekre igen a válasz, akkor sürgősen segítségre van szükség. A Netfüggő gyerekek, amelyet Gary Chapman szerzőtársával, Arlene Pellicane-nel közösen írt, már évekkel ezelőtt felhívta a figyelmet azokra a veszélyekre, amelyek a digitális eszközökkel együtt jelentek meg a családokban. A Képernyőfüggő gyerekek című kötet az azóta eltelt időben tapasztalt változásokra reagálva igyekszik tanácsot adni a techmánia leküzdéséhez. Bár a széles körben ismert film, a Társadalmi dilemma már 2020-ban foglalkozott a közösségi média káros hatásával és annak okaival, bőven van még miről beszélni.
Ha valakinek netán kétségei lennének afelől, hogy a videojátékok és a neten való folyamatos „szörfölés” nagyobb gond az egyszerű időpocsékolásnál, azok klinikai kutatások adatait is megtalálják a kötetben. Noha más módon éri el hatását, a túlzásba vitt videojáték nem kevésbé ártalmas, mint a kábítószerek. Bármily meglepő, a játékosok és a droghasználók agya hasonló elváltozásokat mutat. A megvonás sem egyszerűbb, ám a tapasztalat azt igazolja, hogy van esély a regenerálódásra. A képernyőidő megszabása és a betartatása nem könnyű feladat. Ennek kapcsán a szerzők több területre is elkalauzolnak, hogy rámutassanak: az internetes zaklatás, a pornográfia, az érzelmi elsivárosodás mennyire könnyen férkőzik be a fiatalok világába.
Számos példával és a legjellemzőbb tünetek ismertetésével igyekeznek bemutatni az árulkodó jeleket a gyerekek magatartásában. Ugyanakkor minden fejezetben nagyobb szerepet kapnak a megoldáshoz vezető tanácsok, a nehézségekkel kapcsolatos előremutató ötletek, mint a komor tények taglalása.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!