Olyan az életemben Isten, mint egy főrendező

Előfizetek

Hatvan évig szolgált presbiterként Kulin Sándor nyugalmazott orvos, volt országgyűlési képviselő, Budakalász egykori polgármestere, aki kilencvenötödik évében már nem akart új ciklust kezdeni, bár jó egészségben, kiváló szellemi állapotban adott kordokumentummal felérő életinterjút a Reformátusok Lapjának.

Van olyan családi történetük, amely a történelmi középosztály üldözéséről szól?

Anyai nagyapámat, az 1882-ben született Zs. Szabó Jánost említhetem, igaz, partiumi példaként, így a korabeli román hatalomtól származott az őt ért sérelem és hányattatás. Nagyapám az első világháborúban a négy hadi évet az olasz fronton szolgálta végig, és géppuskás századparancsnok főhadnagyként tért haza. Trianon után egy nagyváradi bank főpénztárnoka lett. Nyugdíjazása után, a 30-as évek második felétől kisebbségi alpolgármesterként „reaktiválták”.

Hogyhogy kisebbségi alpolgármesterként?

Természetesen Nagyszalonta, Arany János, Sinka István, Zilahy Lajos írónagyságok, Kiss Ferenc orvosprofesszor, Kulin György csillagász – nagybátyám – és más tudósok szülővárosa akkor még szinte színmagyar volt. A kisebbségi jelző a román uralomhoz képest szerepelt… 1940 augusztusában jött a második bécsi döntés, amelynek nyomán Észak-Erdéllyel együtt a bihari Nagyszalonta is visszatért Magyarországhoz. Rögtön megválasztották a nagyapámat polgármesternek. Ünnepélyes keretek között ő köszöntötte a visszacsatoláskor, szeptember 6-án bevonuló magyar katonákat. Miután azonban visszatért a román világ, üldözötté vált a személye. Először a Regátban – Ó-Romániában –, a Duna-csatorna építésében kényszerítették rabszolgamunkára. Később hazatérhetett, de házát, földjét elvették, még csak élelmiszerjegyre sem volt jogosult. Elvett földjükön a bérlő alkalmazottja lehetett csak, utána bújtatottan egy kommunának – úgy hívták ott a téeszeket – lett a könyvelője.

Nyolcvankét évesen, vagyis 1964-ben, családegyesítés címén sikerült Magyarországra hoznom. Utána nálunk, édesanyámmal egy háztartásban élt. 1998-ban hunyt el, kilencvennyolcadik évében. A bécsi döntések érvényesítését a kommunista történetírásban csak a szomszéd népek elleni szégyenteljes merényletként szabadott láttatni.

Vannak emlékei Nagyszalonta visszatérési ünnepségéről?

Hogyne, már tízéves voltam akkor. Édesapám a frontszolgálat, majd Trianon után, édesanyám a házasságkötéssel került Nagyszalontáról Budapestre. Mi 1932-től már a Budakalász melletti Szentistvántelepen éltünk, de sokat látogattuk útlevéllel az anyai nagyszülőket egész gyerekkoromban. 1940 szeptemberében kifejezetten az ünnepség miatt utaztunk oda. Előzőleg, augusztus 30-án nagy élmény volt nekem hallani a rádióból, hogy aláírták a szerződést. Megjegyzem, ma a huszonévesek többségét egyáltalán nem érdekli, mi van a világban, de én például a második világháború minden jelentős eseményére emlékszem, mert állandóan hallgattuk a rádiót, a híreket. A nagyszalontai ünnepségen ott állt polgármester nagyapám szemben a magyar csapatokkal és parancsnokukkal, szép beszédet mondott, a hallgatóságban a család, a közeli rokonság…

Kulin Sándor: – Bátorítok minden magyart: Istennek van még terve ezzel a nemzettel, tart még a kegyelmi idő.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!