A református keresztyén etika értelme és célja

Előfizetek

Az etika az emberi jó és rossz, helyes és helytelen cselekvésével foglalkozik. Mivel a jó és rossz meghatározása teológiai, filozófiai kérdés, ezért a cselekvéssel foglalkozó etika soha nem önmagában, hanem egy teljes világnézeti rendszer részeként van előttünk.

AZ ETIKA SZEREPE AZ EMBERI ÉLETBEN

Minden elvi állásfoglalásnak van tettekben kifejezhető megnyilatkozása. C. S. Lewis (1898–1963) brit apologéta így fogalmaz: „A valóságban az erkölcsi szabályok irányelvek az emberi gépezet működéséhez. Minden erkölcsi szabály arra szolgál, hogy ennek a gépezetnek a működésében megakadályozza az üzemzavart, a feszültséget, a súrlódást.” (Keresztény vagyok).

Minden emberi cselekvés mögött összefoglalható egyfajta teológiai, filozófiai látásmód, amely minden esetben az ember eredetére vonatkozó állásfoglalással kezdődik. Vagyis arra a kérdésre, mit jelent helyes és jó, illetve helytelen és rossz tetteket cselekedni, csak azután válaszolhatunk, ha előzőleg meghatároztuk, honnan származik az ember, és mi a célja az életének. Mivel az emberi élet értelmére vonatkozóan párhuzamosan többféle válasz létezik társadalmunkban, ezért különféle etikai rendszerek vesznek körbe bennünket. Az erkölcstan tehát nem csak keresztyén tudomány, hiszen az ember mindig és mindenhol erkölcsi életet él.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!