Családközpontú gyülekezet a Bakonyban

Előfizetek

Sokáig imádkoztak új lelkipásztorukért a dudari reformátusok, úgy tűnik, Isten végül meghallgatta a könyörgésüket. Deák László Olivér új lendületet hozott a közösségbe, amelynek középpontjába az elmúlt években a gyermekek és a családok kerültek, nem megfeledkezve az idősebb generációról sem. A bakonyi falu és a gyülekezet négyszáz éves történetének első tévés istentiszteletére készül, amelyet a Duna World közvetít majd május 26-án, délelőtt 11 órától.

Vidáman kanyarog az út a már rég zöldbe öltözött Bakony dombjai között. Ahogy elfogynak a fák, előtűnnek a horizontot kitöltő lankás szántóföldek, mezők, amelyeket szélerőművek óriási robotvirágai tarkítanak. Mindig rácsodálkozom, hogy a valóságban milyen óriásiak ezek a szerkezetek.

Deák László Olivér: – Falusi beállítottságú ember vagyok. Feleségemmel azon gondolkodtunk, a felszentelésem után olyan helyet keresünk, amely hosszú távon lehet az otthonunk és közel áll hozzánk – ez pedig csak falu lehet. Egyszer érkezett a telefonhívás, hogy a dudariak lelkészt keresnek, és rám gondoltak, pedig csak egyszer jártam náluk legáción...

Az ezerhatszáz fős Dudarra tartok, amely nem fiatal település, már a XIII. században lakott volt, a legtöbbször a közeli Csókakőhöz és annak várához tartozott, az évszázadok alatt volt a Cseszneky, a Huszár, a Botkai, a Rozgonyi család birtoka is. A falu a Rákóczi-szabadságharc után került a Nádasdy család tulajdonába. A reformáció idejében a mészégetőiről híres Dudar teljes lakossága a kálvini tanok követője lett, vallási homogenitását egészen a XX. század második feléig megőrizte, ekkor nyílt szénbánya a településen. A feljegyzések szerint református templomát a XIII. századi előd mellé, illetve helyett építették a XV. században, ezt alakították a mai formájára az 1700-as évek végén, az eredeti épületre az északi oldalon álló késő gótikus előcsarnok emlékeztet, amelynek külső fala kapukeretet rejt.

A barokk stílusú templomot körülölelő, néhány éve emelt kőkerítés mellett sétálok, a templomkert főbejárata feletti fém boltívre hegesztve a huszonötödik zsoltár első sora köszönti a látogatót: „Szívemet hozzád emelem”. A kert hatalmas, gyümölcsfákkal beültetett zöldjén áll nemcsak a templom, hanem a gyülekezeti ház és a parókia is. Utóbbiban él feleségével és két gyermekével Deák László Olivér, aki már két éve pásztorolja a dudari gyülekezetet.

Az évezred elején épült tágas és karzattal(!) is ellátott gyülekezeti központ nagytermében ülünk le beszélgetni, kisvártatva csatlakozik hozzánk Papp Sándorné Jutka és Simon Ervinné Erzsi, valamint Balogh István, illetve egy nagy tányérnyi pogácsa is, amelynél finomabbat talán még sosem kóstoltam.

Simon Ervinné Fotó: Kiss László

ERZSI

Simon Ervinné Erzsi Dudaron született, mint mondja, már hetvenegy éve tartozik a gyülekezethez, amelynek húsz esztendeje presbitere is, most kezdte a negyedik ciklusát. Szívesen idézi fel gyermekkorát, amikor ötvenen kezdték az első osztályt a helyi iskolában, amelyet a református gyülekezet épített a XIX. század elején, majd a bányanyitás idején államosították. — Ratkó-korszakos leány vagyok, abban az időben nem számított különlegesnek az ekkora osztálylétszám.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!