„Esmérd a Teremtőt az ő munkáiból”
Hiánypótló könyvet írt a fizikoteologizmusról és XVIII. századi magyar művelőiről – akik szinte kizárólag református keresztyének voltak – Imre Mihály irodalomtörténész, a régi magyar irodalom kutatója. A kötet méltán tart számot azok érdeklődésére, akiket a hit, egyházunk korábbi évszázadai, a természet és a természettudományok vagy éppen a régi magyar nyelv szépségei foglalkoztatnak.
A laikusok számára hogyan foglalná össze a könyve címében is szereplő, elvont hangzású fizikoteologizmus fogalmát?
Egy tanról, világképről, eszmetörténeti irányzatról van szó, amely a XVIII. századi Európában a teológiai, filozófiai és kultúratudományi gondolkodásnak fontos része volt. Egyaránt megtaláljuk természetismereti, teológiai, filozófiai tárgyú munkákban, kegyességi, liturgikus jellegű írásokban és szépirodalmi művekben. E nézetrendszer szerint a természet megismeréséből is következhet Isten megismerése, a természet vizsgálata tehát a szentírási kinyilatkoztatáshoz hasonlóan az üdvösség felé terelhet. Új könyvem elsőként tárja fel áttekintő módon e szellemi irányzat korabeli hazai forrásanyagát kéziratokból, nyomtatványokból.
E munkám nem kis részt a Debreceni Református Kollégium és a Sárospataki Református Kollégium gyűjteményében folytatott kutatásaim eredménye; nagyban alapozok korabeli nyugati egyetemeken tanuló protestáns peregrinus diákok olvasmányaira, előadásjegyzeteire, feljegyzéseire.

Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!