Mindenki élete olyan, akár a pára
Valóban egyetlen fejmozdulaton múlt az amerikai történelem? Donald Trump szerint igen. A médiának nyilatkozva a volt elnök „a szerencsének vagy Istennek” tulajdonította, hogy az élete megmenekült a merénylő golyójától. – Most fogom csak fel lassan, valójában mi történt – mondta. – A leghihetetlenebb, hogy nemcsak elfordítottam a fejem, hanem pontosan a megfelelő időben és a megfelelő szögben tettem. Halottnak kellene lennem, de nem vagyok az – szögezte le.
A Pennsylvania nyugati részén tartott kampánygyűlésen felszólaló egykori elnök ellen elkövetett merénylet az amerikai politikai élet nagy tétekkel terhelt, rendkívül ingatag pillanatában történt. A lövöldözés, amely átfűrta Trump jobb fülét, megölte Corey Comperatore ötvenéves önkéntes tűzoltóparancsnokot, aki testével védelmezte családját, valamint súlyosan megsebesített két másik nézőt, aggodalmat keltett a választások előtt. Sokan ugyanis a politikai erőszak eszkalálódásától tartanak. Ugyanakkor – a megdöbbent politikai ellenfelek között – legalább egy pillanatra – beállt az ideiglenes tűzszünet, és az elnökválasztásra való készülés hevében hangnemváltásra szólítottak fel a kampányban és a közbeszédben is.
Donald Trump számára az élet és halál közötti vékony mezsgye a másodpercnek az a törtrésze volt, amíg kissé elfordította a fejét, hogy ránézzen egy tőle jobbra levő, bevándorlási statisztikákról szóló grafikonra, mielőtt a golyó eltalálta volna. Ha ezt az apró mozdulatot nem teszi meg, a lövedék valószínűleg áthatol a koponyája hátsó részén. A hatást még jobban fokozva úgy is megfogalmazhatjuk, hogy körülbelül négyszáz milliszekundummal – vagyis négy tizedmásodperccel – a találat előtt döntött úgy a merénylő, hogy meghúzza a ravaszt. Ez a néhány másodperc teológiai, erkölcsi igazságot, valamint világnézeti dimenziót is feltár előttünk. Megmutatja, hogy élet és halál másodpercek és milliméterek kérdése lehet.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!