Reménység és (re)vízió

Előfizetek

Az életnek fontos része a reménység, reménykedni viszont valakiben vagy valamiben tudunk. Életünk egy-egy fordulópontján az is kiderülhet, hogy elképzelhető vízió nélkül, a jobb élet reménye nélkül nem tudunk átlendülni a jelen nehézségein. A kiút megtalálásáról elmondható, hogy aktív keresés előzi meg, benne van a kiúttalanság, a fókuszvesztés, de benne van az új lehetősége, új utak felé nyitás is, és benne van a remény, hogy a káoszból valamiféle rend lesz.

A kiút megtalálása azonban nem biztos, hogy a belső erdőben bolyongva található meg, inkább az erdőn túli cél megálmodásával, vagy ha úgy tetszik, ráébredéssel. Ha újabb ilyen vízió jelenik meg az életünkben, mint a kívánt változás, előfordulhat, hogy a korábbi elképzelés a vágyott ideális állapotról egyenesen akadálynak látszik az új cél értelmében. Amit korábban szerettem volna, vagy akár amihez görcsösen ragaszkodtam, átértelmezve már nem is tűnik akkora jelentőségűnek.

Jung költői képpel írja le az élet revíziójának a lehetőségét: „Bizonyos emberek egyszerűen túlnőnek egy problémán, amellyel mások kudarcot vallanak. További tapasztalatok után erről a »túlnövésről« – ahogy korábban neveztem – kiderült, hogy a tudatosság szintjének emelkedése. Az illető látókörébe bekerült egy magasabb vagy messzebbre mutató érdek, s horizontjának ezzel a kibővítésével a megoldhatatlan probléma elvesztette sürgető szorítását. Nem oldódott meg önmagában logikusan, hanem elhalványult egy új és erősebb életirány hatására. Nem került be az elfojtás és a tudattalan szférájába, hanem csak más fényben tűnt föl, s így más is lett. Ami alacsonyabb szinten a legvadabb konfliktusokra és rémületes indulat kitörésére adott volna alkalmat, az most, a személyiség magasabb szintjéről nézve olyan volt, mintha egy magas hegy csúcsáról figyelné valaki a völgyben dúló vihart. Ez persze a vihar valóságából mit sem vett el, de az adott személy már nem benne áll, hanem fölötte.” Aki kiteszi magát annak, hogy a rajta kívül álló Isten történetéhez kapcsolja saját életét, egyrészt nem biztos, hogy olyan képet kap magáról, mint

Fotó: Nagy Károly Zsolt

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!