Két kőtábla, két parancsolat

Az ember gyerekének gyakran elege van abból, hogy a felnőttek mindig rászólnak. Ezt ne tedd! Azt ne csináld! Így viselkedj! Úgy meg ne! Ugyan ki tud elmenni ezen a rengeteg szabályon meg parancson? Azt meg főleg nehéz megérteni, mire jók ezek!

Pedig törvények és szabályok nélkül nehéz lenne élni, főleg ebben a mai bonyolult világban. Képzeld csak el, ha nem lennének a közlekedésnek szabályai, hanem mindenki úgy járna az utakon, ahogyan éppen kedve szottyan. Biztosan rengeteg baleset történne, hiszen így is a legtöbb baleset abból fakad, hogy nem tartják be a KRESZ-t. Az autósok túl gyorsan hajtanak, nem adják meg az elsőbbséget a gyalogosoknak, a kerékpárosok nem jelzik a karjukkal, ha valahol le akarnak fordulni.

A KRESZ bonyolult szabályrendszer, hónapokig tart az elsajátítása, pedig csak a közlekedésre vonatkozik. Az élet minden területére kidolgoztak szabályokat és törvényeket a jogtudósok. Elképzelhetetlenül sok ilyen emberi törvény és rendelkezés van, amelyeket be kell tartani ahhoz, hogy békében élhessenek egymás mellett az emberek. Nyilvánvalóan megjegyezni sem lehet mindet. Ám ha Isten törvényeit akarjuk betartani, akkor sokkal könnyebb dolgunk van, mert azok nagyon egyszerűek. Vagy annak tűnnek. Összesen tíz darab van belőlük, és ráfértek két kőtáblára. Ezt a tíz törvényt nevezzük tízparancsolatnak, két kőtáblára írta le őket saját kezével az Úristen a Sínai-hegyen. A törvénytáblákat azután Mózes levitte a néphez. És mit látott? Még meg sem kapták a parancsolatokat, máris megszegték azokat! Mert Isten első parancsa az, hogy csak őt szeressük, senki mást. A zsidók pedig Isten helyett egy aranyborjút imádtak! Méregbe gurult Mózes, össze is törte a törvénytáblákat dühében. Aztán persze visszament a hegyre, és most már ő írta le Isten törvényeit a kőtáblákra. De az az igazság, hogy hozhatunk több száz vagy ezer törvényt, megtanulhatjuk a tízparancsolatot is fejből, önmagában nem sokat ér. Isten azt szeretné, ha törvényei a szívünk hústábláira lennének írva (Jer 31,33; 2Kor 3,3).

Damó István rajza

Ám a tízparancsolatot nem is olyan egyszerű betartani. Mert elsőre azt mondjuk, hogy persze, mi nem ölünk, nem lopunk, nem akarjuk megszerezni azt, ami a másé, és Istent is szeretjük. Igen ám, de ölni szavakkal is lehet. Talán hallottad már a kifejezést, hogy ne öljétek egymást, amikor veszekedtél a testvéreddel. Mert a szavainkkal nagyon meg tudjuk bántani egymást, igazán mély sebeket okozhatunk. A lopás is távol áll tőlünk, de azért néha előfordul, hogy ezt-azt engedély nélkül „kölcsönveszünk”. És persze járunk templomba is, de a szívünk mélyén lehet, hogy nem Isten van az első helyen. Szóval nem egyszerű a tízparancsolat betartása. Ezért is kérdezte meg Jézust egy törvénytudó, hogy melyik a legfőbb parancsolat. Ő kettővel válaszolt: „»Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből.« Ez az első és a nagy parancsolat. A második hasonló ehhez: »Szeresd felebarátodat, mint magadat.« E két parancsolattól függ az egész törvény és a próféták” (Mt 22,38–40).