Negyvenéves a református telefonos lelkigondozás

A Református Telefonos és Internetes Lelkigondozó Szolgálat (TLG) négy évtizeddel ezelőtti alapítása óta több mint harmincezer hívást fogadtak az önkéntesek, akikhez legtöbbször érzelmi és lelki problémák miatt fordultak a telefonálók, vagyis több tízezer alkalommal segítették hallgatással és odafigyeléssel azokat, akik életük nehézségei közepén nem láttak más kiutat, mint telefont ragadni az azonnali lelkigondozásért.

A lelkisegély-szolgálatok működésének létjogosultságát mi sem bizonyítja jobban, mint a ma Magyarországon körülbelül nyolcszázezer súlyos depresszióban szenvedő ember. A magyar lakosság lelki-mentális állapota nemzetközi viszonylatban is igen kedvezőtlen, jóval alatta marad a gazdasági helyzethez viszonyított elvárhatónak. A hazai telefonos lelkisegély-szolgálatok között szinte elsőként, csaknem pontosan negyven éve, 1984 októberében kezdte meg működését a Református Telefonos Lelkigondozás (TLG), amely jelenleg a Magyar Református Szeretetszolgálat fenntartásában végzi szolgálatát. Ahogyan Czibere Károly, az MRSZ elnöke fogalmazott a jubileumi hálaadó alkalmon: negyven éve volt néhány ember, akiknek küldetése volt a kommunizmus, az államvédelmi hatóság és párttitkárok fenyegetése idején is. Már 1980 környékén megfogalmazódott a szolgálat létrehozásának gondolata, amikor néhány lelkipásztor ráébredt, mennyire nincs lehetősége a problémákkal küszködőknek szakszerű, értő segítséget kérni hazánkban. A döntést megerősítette, amikor köztudottá vált: világelsők vagyunk az öngyilkosságok, ezen belül a fiatalkorban elkövetett öngyilkosságok körében.

Révész Jánosné Fotó: Todoroff Lázár

– Többek között P. Tóth Béla, Gyökössy Endre, Molnár Miklós, Kovács Bálint, Cseri Kálmán, Farkas József, Karsay Eszter segítségével és a Zsinat támogatásával kezdhette meg a munkáját a szolgálat, eleinte kizárólag hétvégén, este 17 és 21 óra között – idézte fel Révész Jánosné misszióvezető lelkipásztor. Az országos tendenciához hasonlóan az önkéntesekhez érkező hívások többsége az érzelmi, lelki egészség problémakörébe tartozik: legjellemzőbb a magányosság, de párkapcsolati, egzisztenciális vagy egészségügyi problémák vagy akár vallási, hitéleti kérdések miatt is sokan jelentkeznek. A hívók között minden korosztály megtalálható, de a legtöbb jellemzően a negyvenes-ötvenes éveiben jár, magányos, sokszor csak meghallgatásra vágyik. A TLG önkéntesei a hallgatáson túl próbálják kérdéseikkel, tanácsaikkal körbejárni a hívó fél helyzetét, szükség esetén szakember felkeresését javasolják, de ha lehetőségük van rá, leginkább támogató közösségekbe, gyülekezetekbe irányítják a segítségkérőket, akik ma már mindennap 15 órától egészen éjfélig kérhetnek segítséget anonim módon a református lelkigondozóktól.