Megigazulás: ma is aktuális

Előfizetek

Senki sem sejthette, milyen következményekkel jár majd, amikor Luther 1517. október 31-én a wittenbergi templom kapujára kifüggesztette kilencvenöt pontját. Tette nemcsak vallási reformot indított el, hanem lehetőséget adott arra is, hogy Luther a nyomda segítségével közvetlenül szóljon az emberekhez, megkerülve az egyház hierarchiáját. Ráerősített azokra a folyamatokra, amelyek elősegítették a tömeges írástudás elterjedését, a modern nemzetállamok – köztük Németország – kialakulását, és végül a XIX. századi európai birodalmak létrejöttét. Fekete Károlyt, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspökét kérdeztük a reformáció örökségéről és annak hatásáról a mai egyházra és társadalomra – meggyőződése szerint a reformáció eszméi ma is élők és relevánsak, követőit mindig is jellemezte a megújulás iránti vágy, amely lehetővé tette, hogy a protestantizmus különösen a gyors társadalmi változások idején virágozzék.


Miért fontos még ma is a reformáció?

A reformáció feladatot ad: a Szentírás fényében ismerjük meg még mélyebben a keresztyén hit tartalmát, és igazítsuk ehhez gyülekezeteink és intézményeink életét. Ez az örökség számonkéri rajtunk, egységben van-e a hitünk és az életvitelünk, és elhárítunk-e minden téves tanítást vagy ideológiai elhajlást, amely ezt az egységet megbontja. Bűnbánattal és önvizsgálattal kell megvallanunk, hogy sokszor méltatlannak bizonyulunk ehhez a küldetéshez, és veszélyeztetjük az evangéliumhirdetés tisztaságát, az egyház szolgálatának hitelességét.

Fekete Károly

A reformáció történelmi leckéje szembesít bennünket a romlott állapotokat felszámolni kész élő Istennel. Fontos számomra a Második Helvét Hitvallás bevezetésének az a kitétele, hogy „ha valakik Isten igéjéből jobbra tanítanának”, akkor adjak helyet az olyan teológiai felismeréseknek és hitbeli megtapasztalásoknak, amelyek gazdagíthatják a szentírásismeretemet, az igehirdetésemet, az imádságom mélységét, és Isten terveihez igazodóbbá teszik egyházunk életét és szolgálatát. Példa számomra, hogy így alakult ki reformátoraink követelményrendszere, mert a legfontosabbra összpontosítottak, és ebből a lényeglátásból születtek a tételeik: a bűnös ember egyedül Jézus Krisztus áldozatának érdeméért, hit által, Isten ingyen kegyelméből, kizárólag a Szentírás alapján üdvözülhet, amiért egyedül Istené a dicsőség!

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!