Jövőre megerősítik a fiatalok között végzett szolgálatot
Miért épp az ifjúsági szolgálatra fog összpontosítani a következő év? – kérdeztük Ablonczy Áron református lelkésztől, a Zsinati Ifjúsági Osztály vezetőjétől.
Az ifjúsági munkában különösen is megtapasztalhatjuk az egyház erejét. Sokszor fordul elő, hogy mire harmincéves lesz valaki, három-négy településen is élt, mert más az, ahol felnő, ahol gimnáziumban tanul, ahová elköltözik dolgozni és ahol családot alapít. Így akár többször is válthat gyülekezetet. Ebben a folyamatban megélhetnénk egyházként, hogy egységben vagyunk, nem sajátíthatunk ki senkit, hanem együtt munkáljuk Isten országát. Másrészt kutatásaink szerint a református gyülekezetek hatvanöt százalékában nincs ifjúsági munka, azaz körülbelül négyszázhatvan gyülekezetben van. Hetente tizennyolcezer fiatallal foglalkozunk a gyülekezeteinkben, a református iskolákban pedig körülbelül hatezer fiatalt érünk el. A konfirmáció a legnagyobb ifjúsági programunk, ez évente nyolcezer fiatalt érint, de szintén sok sebből vérzik. Láthatjuk tehát, mennyi ága van az ifjúsági szolgálatnak, és akkor még nem beszéltünk arról az egymillió-hétszázezer további fiatalról, akit sem mi, sem más felekezet nem ér el. Ezért helyezi ezt a missziót a középpontba a következő év.

Milyen terveik és céljaik vannak a tematikus évre?
Az egyik legfontosabb alapvetésünk, hogy ez a szolgálat nemcsak a fiatalokról szól, hanem a családjaikról is. Ha nem figyelünk oda a szülőkre, akkor valami lényegeset veszítünk el az ifjúsági misszióban, hiszen mi általában csak heti egy-két órában érjük el őket, a legtöbb időt a családjukban töltik. A másik célunk úgy segíteni a helyi szükségeket, hogy az tényleg megfelelő legyen. Ezt két módon is megtehetjük. Az egyik, hogy a leterhelt lelkészek mellé próbálunk kiképezni fiatal, kompetens vezetőtársakat, akik felkészülten fogják vezetni az ifjúsági alkalmakat. Ezt különböző képzésekkel, valamint segédanyagok kiadásával fogjuk segíteni. A másik mód, hogy kidolgozott ifianyagot adunk a lelkész kezébe. Olyan digitális óravázlatokat, amelyekben van játék, ének, teológiai háttér, tanítási vázlat. Ebben az egész éven átívelő tematikában a fiatalok legnehezebb kérdéseire adunk evangéliumi választ. Ilyen például a szorongás, a szexualitás, az istenkép-alakulás, a válás, a szenvedés, a pályaválasztás, a függőségek, a bántalmazás, a generációs különbségek vagy a gyász. Ezek mind érdeklik a fiatalokat, de azt tapasztaljuk, hogy az egyház eddig keveset foglalkozott ezekkel a témákkal. A jövő évtől az a célunk, hogy az ifjúság evangéliumi válaszokat kaphasson az ezekkel kapcsolatos dilemmáira, kérdéseire.
Milyen igei vezérfonalra épül az ifjúság szolgálatának éve?
A 103. zsoltár ötödik verse lesz az év Igéje: „Betölti javaival életedet, megújul ifjúságod, mint a sasé.” Az egyházunkban mindannyian látjuk, mennyi olyan téma van, amelyben megbékélésre, megújulásra vagy bűnvallásra lenne szükség. Amikor a sas az összes tollát levedli, sokszor a saját csőrével kell kitépnie azokat, hogy utána újak nőhessenek a helyükre – ez iszonyatosan fájdalmas folyamat. Ezért ebben a megújulásban nem csak szépség van. Ez a zsoltár azt is kifejezi, hogy úgy tud valami megújulni, ha szembenézünk vele, ha abban van bűnvallás, megállás, egymással megbékélés. Bár az Ige az ifjúság szót említi, könnyen beleérthetjük, hogy az egyházunkra is ugyanígy igaz: csak úgy lesz képes megújulni, mint az előbbi hasonlatban a sas.
Hogyan érhetők el a tematikus évhez kapcsolódó információk és segédanyagok?
Külön honlap készül az ifjúság szolgálatának évéről, emellett a sajtóban is tájékoztatást fogunk adni különböző cikkek formájában arról, hol lehet elérni a forrásokat, digitális segédanyagokat. Decemberben indul a feliratkozás a heti ifióravázlatokra, a felhívást a lelkészeken, egyházmegyéken keresztül szeretnénk kiküldeni, illetve erről is lehet majd a sajtóból tájékozódni.