Új utak, régi alapok
Most úgy érzem, olyan átmeneti időszakban vagyunk, amelyben a régi forma már elmúlt, és újra kell formálnunk, újra fel kell építenünk a közösségünket. Kegyesen hangzik, de folyamatosan kérjük a Szentlelket, hogy újítson meg bennünket, szeretnénk az Isten közösségét, népét összefogni. Mi azért vagyunk itt, hogy az evangéliumot hirdessük, elmondjuk és továbbadjuk, mert így teljesítjük Krisztus kérését – fogalmaz Soós Szilárd, a Mocsai Református Egyházközség lelkipásztora. A gyülekezetet azért látogattuk meg, mert templomukból közvetít istentiszteletet advent első vasárnapján a Kossuth rádió.
Heten üljük körbe az asztalt a néhány éve felújított mocsai parókia lelkészi hivatalában, amely egyben kisebb gyülekezeti terem is, a nagyobb létszámú hétközi alkalmakat az egykori iskolaépületből kialakított gyülekezeti házban tartják. A református közösség 2022-ben ünnepelte fennállásának négyszázadik évfordulóját. A templomuk – sorban az ötödik – néhány házzal arrébb áll, a torony pedig még ennél is néhány méterrel odébb. Az 1950-es évek elején épült lelki hajlék szépen karbantartott, néhány éve új berendezést és nyílászárókat, valamint új orgonát is kapott, a különálló torony pedig majd hatvan év után süveget.
SOÓSÉK
Az egyházközséget vezető lelkipásztort huszonhat évvel ezelőtt hívta el a gyülekezet akkori szolgálati helyéről, Harkányból, ahol három évet töltött a teológia elvégzése után. Soós Szilárd és felesége, Varga Gabriella négy gyermeket neveltek – illetve nevelnek még most is – a szlovák határ közelében fekvő településen. Gabriella végzettségét tekintve szociálpedagógus, a gyermekekkel otthon töltött évek után a helyi általános iskolában kezdett fejlesztőpedagógusként dolgozni, jelenleg pedig végzős a Soproni Egyetem gyógypedagógus szakán. Mindeközben aktívan részt vállal a gyülekezeti munkában is, leginkább a gyermekekkel foglalkozik. – Fiatalkoromban a leányfalui református otthonban dolgoztam, az életemnek egy részét nagy elszánással valami nagyon nemesre akartam adni, és sikerült is – tekint vissza az elmúlt évtizedekre Varga Gabriella. Soós Szilárd 1994-ben végzett a Károli Gáspár Református Egyetemen, segédlelkészként Budafokra került, majd Harkányba, onnan pedig Mocsára. Huszonhat év után most oszt meg egy titkot" a gyülekezet jelen lévő tagjaival. – Váraljára is akartak minket hívni, kis falu al Mecsekben, két szórványa van. Gyönyörű hely. Mire szóltak, hogy sikerült elrendezniük mindent, addigra már igent mondtam a mocsaiaknak.
SZÁMOK ÉS GYEREKMUNKA
Czunyi Edit született mocsai, közgazdász és harminc éve dolgozik a Mocsai Búzakalász Szövetkezetnél. Soós Szilárd szolgálatba állása óta ő a gyülekezet pénztárosa, de a lelkipásztor felesége mellett a gyermekmunkából is kiveszi a részét. A szülei vallásosan nevelték, de ma már „saját hite” van. A templomos családi közeg nem csak rá volt nagy hatással, testvére szintén tagja a gyülekezet tizenhat fős presbitériumának.
FIATALOS LENDÜLET
Váliné Juhász Ilona házasság révén került a faluba Kocsról. A család mindkét oldalán református hagyományok szerint éltek, ő maga is hű maradt a vallásos életvitelhez.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!