Apátlan világ

Előfizetek

A serdülőkori öngyilkosságok megelőzésének elsődleges terepe a házasság, a család, illetve az iskola – szögezi le Kovács Károly klinikai és addiktológiai szakpszichológus. Szerinte a szuicid késztetések a fiatal korosztály körében legtöbbször a családok felbomlása, az apák „eltűnése” és a média szocializációban betöltött szerepe miatt jelentkeznek.


Drogambulancián dolgozik, ahol nemcsak kábítószeres, hanem alkoholista és viselkedési szenvedélybeteg fiatalokkal is foglalkoznak. Nem széttartó ez a profil?

Harminc éve dolgozom ezen a helyen és tapasztalom: az alkoholista, az illegális szerek használója vagy a játékszenvedélyes betegségének a működési módja nagyon hasonló. Mindegyiknél alapmotiváció: elnyomni a szenvedést, a hiányt, az élet megoldatlanságát.

Okkal mondják lassú öngyilkosságnak is a szenvedélybetegségeket? Valóban rokonuk ezek a konkrét öngyilkosságnak?

Hasonló tudatállapot okozza a késztetést, amelyben a valóságkontroll elszunnyad. Lényegi hasonlóság köztük, hogy egyrészt az adott személy pusztítja magát általa, másrészt az illető egérutat szeretne nyerni a valósággal szemben. Csak éppen az öngyilkos gyorsabb, drasztikusabb, hatékonyabb menekülést választ.

Kovács Károly Fotó: Zelenka Attila

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!