Elhívott, elkötelezett

Előfizetek

Mind ökumenikus, mind a református egyházhoz szorosabban kötődő kezdeményezésekben szívesen részt vesz Zámbori Soma színművész, szinkronszínész. Nemcsak Amerika kapitány vagy Alex, az oroszlán magyar hangjaként lehet ismerős, hanem az ut-on.hu ifjúsági bibliaolvasó kalauz, a BibliaProjekt vagy a Dramatizált Biblia narrátoraként is. Hivatása és hite összeegyeztethetőségéről, önkéntes szolgálatairól és arról az elkötelezett harcáról kérdeztük, amelyet a szexuális célú emberkereskedelem ellen folytat.

Az életet melyik drámához hasonlítaná, és mi a szerepe ebben a műben?

Az ember tragédiájához. És én lennék Ádám, az ember. Színészként persze nyilván sokkal nagyobb feladat lenne az ördögöt, Lucifert játszani.

Zámbori Soma: – Az ember bármely szakmába kerüljön, ha Jézussal együtt dobog a szíve, akkor Márk evangéliumából kiindulva kötelessége az evangéliumot szertevinni a világban. Nekem a kultúra területére szól az elhívásom, ezzel Isten azt a pecsétet tette a szívemre: az emelkedett kultúra által kell az evangéliumot minden emberhez elvinnem. Fotó: Bazánth Ivola

Sokunkban a színészethez szabadosabb életforma képzete társul. Hogyan tudja megtért emberként összeegyeztetni a hitét a hivatásával?

Szerintem csak a világi emberek gondolják azt, hogy színészként nehezebb, mint bármilyen más szakmában. Ha az egészségügyben dolgoznék orvosként, vagy az építőiparban ácsként, netán tudományos kutatásokat folytatnék, az legalább olyan emberpróbáló volna a maga nehézségeivel és könnyebbségeivel együtt. Azt gondolom, az ember bármely szakmába kerüljön, ha Jézussal együtt dobog a szíve, akkor Márk evangéliumából kiindulva kötelessége az evangéliumot szertevinni a világban. Én a kultúra területén lettem szakember, és ide szól az elhívásom, ezzel Isten azt a pecsétet tette a szívemre, hogy akkor nekem „kultúrevangelizálnom” kell, azaz az emelkedett kultúra által kell az evangéliumot minden emberhez elvinnem. És ezt mindannyian ugyanúgy, Istenbe kapaszkodva tehetjük, mert: „Ha Isten velünk, ki lehet ellenünk?” (Róm 8,31).

Milyen sajátos próbatételekkel szembesül a színészi szakmából fakadóan?

A feleségem kevésbé nézte jó szemmel, hogy a színpadon szerelmes jeleneteket alakítok, teszem azt: valakivel csókolóznom kell. Már házasként hoztam azt a tudatos döntést, hogy ilyen szerepeket igyekszem nem vállalni. Továbbá a művészeti szakmán belül sokszor a premierbulikban vagy hasonló rendezvényeken „vesz észre” a rendező, a szereplőválogató. Ezeket az alkalmakat kihúztam az életemből, nem szeretném többé már. Nehéz nem ott lenni, de utólag mindig igazolódik: sokkal jobb, hogy hazajöttem, és inkább meséltem a gyerekeknek. Másrészt Székely Gábor mesterem a színművészetin azt tanította, az a nagyobb megpróbáltatás, az a mesterség kulcsa, hogyan „vesszük le” a szerepeket, mint egy kabátot, és hagyjuk az öltözőben. Én sokkal inkább azt tartom nehézségnek, hogyan maradjak meg önmagam, hogyan ne vigyem haza a munkát, hogyan ne legyek a civil életben az egyik vagy a másik szerep, amelyet éppen alakítok, azaz tudjak Soma maradni.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!