Kilencvenéves a Barmeni Teológiai Nyilatkozat
A Barmeni Teológiai Nyilatkozat a XX. század egyik legfontosabb útmutató és tanító irata lett Karl Barth fogalmazásában, amelyet 1934. május 31-én a németországi Wuppertal város Barmen nevű kerületében fogadott el a Német Hitvalló Egyház Zsinata (Bekennende Kirche), akik nem értettek egyet Hitlerrel és a Német Keresztyének (Deutsche Christen) politikai-ideológiai felfogásával. Hitvallókként a Szentírás tanításaihoz igyekeztek igazodni, és nem a népi, faji és diktatórikus elképzelésekhez, amelyek torzították az egyház tanítását.
Igaza volt Wolf Krötke berlini professzornak, aki azt állította, hogy a Barmeni Teológiai Nyilatkozat nem teológiai halotti bizonyítvány, hanem olyan irat, amely ma is mércét állít az egyház elé. A tételek az alábbi témakörökben foglaltak állást:
- Jézus Krisztus Isten egyetlen Igéje, ezért nincs más forrása az egyház igehirdetésének, csak a teljes Szentírás. Az Ige helyére kívánkozó emberi dolgok folyamatosan kísértenek. Világunk ateizmusa, valláskeveredése és az emberi hiszékenységre alapozó hitetői mérgezik az evangélium tiszta forrását. Totális kínálatuk totális csődöt rejt magában. Ezért ma is „elvetjük azt a hamis tanítást, amely szerint az egyháznak az igehirdetés forrásaként Isten egyetlen Igéje mellett vagy azon kívül bármely más eseményt vagy hatalmat, személyt vagy igazságot Isten kijelentéseként elismernie kellene vagy lehetne”.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!