Nehémiás útmutatása mai vezetőknek

Előfizetek

Nem emlékszem, hogy az elmúlt tíz évben bárki is megkérdezte volna tőlem, van-e bibliai hősöm, példaképem. Ha felnőtteknek nem szoktuk is, kisgyerekeknek szívesen tesszük fel ezt a kérdést. Vajon miért? Talán mert ők még mernek álmodni sorsfordító eseményekről, karizmatikus vezetőkről, harcosokról, és nem kevésbé bátor asszonyokról, arról, hogy egyszer ők is ilyen fontos személyek lesznek? Pedig felnőttként számtalanszor szembesülünk a vezetés problémájával: presbiterek, ifivezetők, hittanoktatók, gyülekezeti és intézményi vezetők vagy éppen családapák, pedagógusok, munkacsoportok felügyelői, osztályvezetők, vállalkozók nap mint nap kénytelenek boldogulni a főnök hálátlan szerepében.

Talán többször érezzük magunkat kényelmetlenül, mintsem megbecsültnek, és mégis: mekkora kiváltság ez! Hiszen vannak emberek, akik ránk bízattak, akiket vezetnünk kell! És itt jönnek képbe a Biblia alakjai. Emlékezzünk gyerekkorunk hőseire, nézzük meg újra: mi volt az a személyiségjegyük, amelyre a lelkünk évtizedekkel ezelőtt tudattalanul is rezonált, amely fellelkesített minket? Kinek a történeténél kötünk ki újra és újra? Ki az a szereplő, akinek az élete folyton-folyvást elénk kerül? Ábrahám, Mózes, esetleg Józsué, Debóra, Sámson vagy Nehémiás, netán Jézus, Péter és Pál? Ők egytől egyig családjuk, népük, tanítványaik vezetői voltak. Nehémiás példája keresztyén és világi vezetők több nemzedékét inspirálta már. Valószínűleg azért, mert a felsorolt bibliai szereplők közül az ő életútját érezhetjük a legközelebb a miénkhez: születését nem előzi meg angyali jelenés, nem kap prófétai kijelentést, mégis állandó párbeszédben áll Teremtőjével, akitől forradalmi terveket kap. Ezek megvalósításába szervezetfejlesztési szakembereket is megszégyenítő elszántsággal, tudatossággal és hatékonysággal vág bele.

Bár Nehémiás könyve nem gyakorlati kézikönyv, személyétől, történetéből elleshetjük a vezetés alapelveit. Úgy hiteles, hogy olyan szerző írjon róla, aki e karizmatikus bibliai alak példáját tanulmányozva és követve élt és dolgozott. John White orvos-teológus-misszionárius tollából 1986-ban született meg ez a személyes élettapasztalatokkal, hitmegélésekkel átszőtt, friss, üzenetében mai kiadvány. Hogy aktualitásából a 2002-ben hetvennyolc éves korában elhunyt szerző halála óta nem vesztett, mutatja: magyarul a Harmat Kiadó immár harmadik alkalommal jelentette meg – ezúttal a Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvánnyal közös gondozásban.

John White: A jó vezető – Nehémiás példája, Harmat Kiadó, 2024, fordította: Czaba Erzsébet Fotó: Páll László

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!