Szembeszálljunk...
... a gonoszsággal, vagy kitérjünk előle? Mit tehetünk? Mit teszünk ösztönösen? Nagyjából két reakciót ismerünk, amikor támadás ér: üss vagy fuss! W. B. Cannon amerikai fiziológus írta le kutatásai alapján a kétféle stresszreakciót az állatok viselkedéséről (fight or flight). Ez a két lehetősége adódik az embernek is. Finomabb fogalmazásban: harcolj vagy menekülj!
Nemcsak fizikai támadás esetén jelentkeznek a stressz testi reakciói, szervezetünk mérhető válaszai (adrenalin, vérnyomás, pulzus emelkedése és így tovább), mint az állatoknál, hanem lélektani veszélyhelyzetben is. Hogy melyiket választjuk, elfutunk vagy harcolunk, egyaránt függ a vérmérsékletünktől, idegrendszerünktől és neveltetésünktől.
Hitbeli és etikai érveink arra ösztönöznek, hogy inkább fussunk, mint üssünk, mert a keresztyén nem akar mást bántani, akkor sem, ha az ellenséges indulattal közeledik. Inkább kitér az ütközet elől. Nem gyávaságból. Bár az erőviszonyokat is érdemes okosan felmérni, és helyesen felismerni, mekkora eséllyel lehetünk bármi hatással a támadóra.
Ha Rio de Janeiro utcáin öt-hat utcagyerek (értsük szó szerint, anya és apa nélkül, utcán élő, hajléktalan gyerek) körbefog egy – akár kisportolt – turistát, jobb, ha az azonnal átadja a pénztárcáját, mert gondolkozás nélkül késelnek érte. Éhesek. Ötezer-ötszáz utcagyerek él a városban. Nagyobb nemzetközi események idejére összefogdossák, börtönbe zárják őket, hogy ne zavarják a városképet. (Rémhírek szerint néha lelövik, mint a kóbor kutyákat. A rendőrség tehetetlen velük szemben.) Hogy ott ki a gonosz, az már másik, súlyos kérdés… rendszerszintű válaszokat kell keresni.
A szélsőséges esetek mellett azonban mindannyiunk hétköznapjai tele vannak kisebb-nagyobb küzdelmekkel. Nem csak az anyag, test és vér az ellenségünk, és nem csak a külső világ a küzdőtér (az már a következmény helyszíne) – belső lelki-szellemi téren élnek a sötétség erői. Ott hat a gonoszság, az életellenes, romboló erő, ahol a hit és békesség erőivel találkozik, és egymásnak feszülnek.
Tetőtől talpig érhet támadás, de tetőtől talpig van védelem is Isten fegyvertárában (ld. Ef 6,14–17), öltözzünk bele! Támadás esetén mindig választhatunk és dönthetünk: felvesszük-e a kesztyűt vagy kitérünk. Az apostoli levelekben határozott útmutatást kapunk: „…ellenségetek, az ördög mint ordító oroszlán jár szerte, keresve, kit nyeljen el: álljatok neki ellen a hitben szilárdan…” (1Pt 5,9) Jakab levelében pedig maga az ellenség fut el: „…álljatok ellen az ördögnek, és elfut tőletek.” (Jak 4,7)