Az idei egységnapon rendezi konferenciáját a Magyarországi Református Nőszövetség Debrecenben. – A Szövetségünk lényege: az Ige köré gyűlünk, abból merítünk erőt és eligazítást a mindennapokhoz. A gyülekezet melegséget és otthonérzetet nyújtó közeg – tudatja P. Tóthné Szakács Zita, az egyik korábbi elnök. A szervezet közösségformáló erejéről és az idei programokról kérdeztük.
Sándor Panna cikkei


– Mindig úgy éreztem, a hitem megtartóerő az életemben, ez egyre erősödött bennem. Tudattam mindenkivel, református vagyok, és hiszek Jézus Krisztusban, az Úrban, de igazán akkor tudatosult és szilárdult meg bennem, amikor egy ismerősöm megkérdezte: – Imádkozol is? – Akkor elgondolkoztam, csak néha imádkozom, főként amikor bajban vagyok, de hálaadásra ritkán fordul a nyelvem.

Az első Országos Református Gyűjteményi Találkozó egyházunk múzeumai, könyvtárai és levéltárai munkatársainak teremtett lehetőséget a szakmai párbeszédre. A zsinati székházban tartott rendezvényen kiemelt figyelmet kapott a digitalizáció szerepe, beleértve az e-könyvek kezelését és az online elérhető tartalmak bővítését.

– Isten úgy is működteti az életünket, ha nem látjuk azonnal, merre tovább. Ezt a bizalmat kellene átadnunk a fiatalabb generációnak – akár azoknak, akik itt nőttek fel, akár azoknak, akik a háború miatt kerültek ide. Nem elég beszélni róla, nem elég azt mondani, bízz Istenben, minden rendben lesz. Ezt meg kell élni a mindennapokban.

Testvérként nemcsak adunk, hanem rengeteget kapunk is. A gyerekek őszinte mosolya és az a tudat, hogy Isten fényét vihetjük közéjük, minden fáradtságot feledtet. Megtapasztalhatjuk, amit Jézus mondott: „Ti vagytok a világ világossága...”.

A fesztiválnak van hűséges törzsközönsége, és sokan az ország távolabbi pontjairól is eljönnek a programok kedvéért – nyilatkozta Szávay László szervező.

Akit szolgálok, nem olyan Isten, aki elveti a gyenge hitűeket, sem azokat, akik úgy érzik, nem elég jók. Ő az a szeretetteljes Atya, aki mindig kész emlékeztetni minket arra, hogy úgy mehetünk hozzá, ahogy vagyunk, és többel mehetünk tovább szolgálni. Nem vagyok tökéletes, de Isten engem is használni tud.

– A hegedűmmel éneket tanítottam, illetve vezettem. Valóban ott kezdődött el valami azzal, hogy szolgáltam a cigányoknak, segítettem őket. Ez lényeges, de gyerekként még nem is tudhattam. Ahogyan azt sem, hogy a különböző iskolákban és munkahelyeimen szerzett ismereteim milyen hasznosak lesznek a lelkészi munkában.

– Vágyam, hogy mindenki legalább naponta egyszer találkozzon Isten Igéjével, és legalább azt az egyet elolvassa. Akár magyarázat nélkül is. Mert ha valami megmarad, az az Isten szava, amit ha meghallunk, már tud formálni bennünket. A Biblia nagyon is az életről szól, a magyarázatokban is ezt az életszerűséget igyekszem megszólaltatni.

– Amikor harmincnyolc évesen a Betesda-tavi gyógyításról szóló prédikációt hallgattam, a harmincnyolc esztendeje szenvedő ember magamra emlékeztetett. Jézus ott megkérdezte, meg akarok-e gyógyulni. Igent mondtam. Belemerültem a hitbe, majd egy nemzeti evangelizáción a lányommal azok közé vezetett minket a Lélek, akik Jézusnak ajánlották életüket.

– Nincs jövője a gyülekezetnek, hacsak nem vonzza be a fiatalokat. Azért imádkozunk, hogy a hangulatos, aktív gyermekfoglalkozások, ifjúsági táborok ne csak a gyerekeket foglalkoztassák, a családok be kapcsolódjanak be a gyülekezeti életbe.

– Gyakorlatra a Baár–Madasba mentem. Nagyon tetszett az iskola szellemisége, a gyerekekkel is megtaláltam a hangot, így a presbitérium engedélyével boldogan fogadtam el a lehetőséget, hogy hosszabb távon is ott taníthassak. Ez a kettő nem is áll olyan messze egymástól.

– Imádkozni szoktam ezért: erre a táborra az adott gyerekeket, önkénteseket kaptam, akik életében arra a hétre az Úr eszközeként vagyok jelen, és habár én nem mindig tudhatom, honnan és miből jöttek, Isten kísérje őket tovább.

– A bibliológ: közösségi bibliatanulmányozó módszer, amely a midrási írásértelmezés és a bibliodráma eszközeit ötvözi. A midrási hagyományból veszi azt a viszonyulást, hogy az Írást tanulmányozva mi, emberek többféle igazságra juthatunk, amelyek mind csak megközelítik a teljes igazságot, amely csupán Istennél van, és mi csak majd akkor érthetjük meg, amikor már színről színre látunk.

Visky András Kitelepítés című műve bemutatásán, ünneplésén kiderült: a szerző művét már húsz éve írja. Ezalatt a kísérletek kudarcaival volt megtűzdelve a megírás útja, de éppen ezek jelölték ki a regény megszületéséhez a jó irányt. Kereste a tökéletes szót, amelyből ki tud bontakozni a történet, míg végül rátalált a bibliapóker kifejezésre.

A Bárka táborokban a földi eszközeinkkel élményeket adunk, de megmutatjuk az élő Istent is. Élménypedagógiai módszertan segítségével szociális kompetenciafejlesztés zajlik, ezt kapcsoljuk össze hitbeli tapasztalatokkal – tudatja Pálfalvi J. Viola teológushallgató.

– A nehéz időszakok ellenére valójában sohasem távolodtam el Istentől. Így természetes, hogy soha nem hozok nagyobb döntést imádkozás nélkül. Művészként pedig úgy tapasztaltam, az alkotásokban mindig azok a dolgok jelennek meg, amelyek foglalkoztatják az embert. Több festményem készült a hittel kapcsolatban.