Ígéretesen induló erdélyi lelkészi karrierjét hátrahagyva, feleségét követve öt évig szolgált Svédországban Magyari-Köpe Gábor. Több mint húsz éve a San Francisco környéki magyar református gyülekezet lelkésze. Nem csak a közösséget frissítette fel: közösségi összefogással sikerült megvásárolni egy új templomot és újra létrehozni a negyven éve megszűnt Magyar Kulturális Központot.
Antal-Ferencz Ildikó cikkei


A detroiti lelkészt, Csákai Lászlót megelőzte a híre: már akkor hallani lehetett róla a gondnok Ilonka nénitől, amikor még csak várta őt a két év óta lelkipásztor nélküli Allen Park-i gyülekezet. Pályaválasztásáról, előző szolgálatairól és az első amerikai hónapok benyomásairól is kérdeztük.

Bodor László tíz éven át, viharos időszakban szolgált lelkészként a Miami Egyesült Egyházban, miközben ellátta a sarasotai missziós központot is. Felesége, a nyolcvanöt éves Albinka minden tekintetben jó társa volt férjének. Kisebbik fia, Péter Pál szintén lelkész, világi – mérnöki – munkája mellett 1993-ban átvette apja missziós szolgálatát.

Három egyházmegyénk és harminchárom gyülekezetünk van: harminc Amerikában, három Kanadában. Huszonnégy lelkipásztor dolgozik, egy részük nyolcvan feletti, de még mindig viszik a szolgálatukat – sorolja Lizik Zoltán, akit 2023-ban másodszor választották az Amerikai Független Magyar Református Egyház püspökének.

A marosvásárhelyi születésű, tanár végzettségű, tévés és rádiós szakmai múlttal is rendelkező Szabó Éva Kaliforniában él: öt éve egy másodgenerációs amerikai magyar testvérpár alapította kulturális intézményt vezet. Tanárként is támogatja a helyi magyar közösséget, közben folyamatosan képzi magát, a nyarakat pedig Erdélyben tölti.

Az időseket mindig tiszteltem, a mostani gyülekezetben is értékelem őket, foglalkozom velük. De valakinek tovább kell vinnie mindazt, amit ők megteremtettek, ezért össze kell kapcsolni a korosztályokat. Az ötgyermekes református lelkész, Jakabffy Zsolt vallja ezt. Ő diaszpórában nem jellemző módon a hétvégi magyar iskolát is vezeti a gyülekezetén kívül: missziónak tekinti.

A hívő többség idős. Értékeljük, amit tettek a templomért és a közösségért, ezért továbbra is úgy szolgálunk, ahogy ők szeretnék – mondja a clevelandi Nyugat-oldali Magyar Református Egyház főgondnoka, Daróczy Zsuzsa. Hat éve az elöregedő és folyamatosan fogyó gyülekezet főgondnoka lett, hogy fenntartsa azt legalább addig, amíg szülei és a gyülekezet többi idős tagja élnek.

A közösség bízott abban, nem rövid távú tervekkel jövünk. Nekünk is kell a stabilitás; közösséget építeni nem is lehet rövid távon. A visszajelzés rendkívül kedvező: befogadtak, családtagokként tekintenek ránk – tudatja Csiki-Mákszem Lóránd, a Kézdivásárhelyen született lelkipásztor. Útjuk tanító házastársával, Enikővel előbb Kolozsvárra vezetett, majd Miamiban találtak otthonra.

Kalandos úton jutott el Amerikába és a hivatásához is. Endrei Ferenc túl a kilencvenedik életévén is rendkívüli emlékezőtehetséggel idézte fel életét. A clevelandi református templom lelkésze volt évtizedekig, a legnehezebb időszakban. Beszélt elhívásról és ökumenizmusról, a gyülekezetépítés és az anyanyelvőrzés nehézségeiről.

A Pozsonyban született Papp Györgyi férjével, Bőjtös Lászlóval 1956. december elsején menekültek el Magyarországról az Egyesült Államokba azzal a szándékkal, hogy hamarosan visszatérnek. A történelem ezt megakadályozta. Ám a diaszpóra szellemi motorjává váltak. Kilencvenévesen férje, a Magyar Baráti Közösség volt gondnoka szellemi hagyatékának feldolgozásán fáradozik.

Itt a végeken, a diaszpórában a templom lesz az a hely, ahol utoljára kapcsolják le a villanyt a magyarságnak – idézte saját, a Magyar Diaszpóra Tanács elnökségi ülésén mondott szavait Vass Zoltán, a jövőre kilencvenöt éves torontói magyar református gyülekezet lelkésze.

A Széchenyi Magyar Iskolában a Vers Hangja Irodalmi Kör kistestvéreként 2003-ban megszületett a Szóljon a vers! című szavalóverseny. Én megálmodtam, a kör tagjaival együtt megszerveztük – tekint vissza a New Brunswick közelében élő Harkó Gyöngyvér, aki több évtizedes ismeretterjesztő és jótékonysági tevékenységéért magyar állami kitüntetést kapott.

Amikor többet teljesítünk, mint amire magunktól képesek vagyunk, az áldás. Sajnos a gyarló ember az átlagon felüli teljesítményeket hajlamos a saját sikerének tekinteni – mondja Krasznai Tünde-Ilona. Zongoraművészként bejárta a világot. Lelkész férje, Király Tibor vezeti a fairfieldi magyar református közösséget.

Azokban a református gyülekezetekben, amelyekben a friss magyar bevándorló és a másodgenerációs közösségek együtt tudnak szolgálni, Isten különös áldását lehet látni – osztja meg tapasztalatát Ötvös Zsolt New Brunswickban szolgáló lelkész.