Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
Regéczy-Nagy Enikő cikkei


Hosszú századokon át az egyházzal kapcsolódott össze a tudomány minden ágának művelése, mondhatjuk: a természettudományos megoldásokat is hittételeken belül keresték – hangsúlyozza Glasz Tibor, a Semmelweis Egyetem docense.

A Szentírás Szövetséget a Biblia olvasásának elsősorban gyermekek és fiatalok közötti népszerűsítésére hozták létre. Az önkénteseknek lényeges szerepük van a működésükben – nyilatkozta Győrffy Eszter, a szövetség vezetője.

Jézus szenvedéstörténetének megidézésére szerteágazó lehetőségeink vannak. A nagyhéten minden református gyülekezetben kellene passiós istentiszteletet tartani: a minket összekötő evangélium legmélyebb lényegét közvetítő eseményekről közösségben is fontos együtt elmélkedni – vallja Papp Anette egyházzenész, a Károli Gáspár Református Egyetem tanára.

Csodálatosan feldíszített és kivirágoztatott templomokat láthatunk virágvasárnapon Erdélyben. Ott a legtöbb református gyülekezetben ekkor szokás tartani a konfirmációt. Ez a hagyomány él a Mezőpaniti Református Egyházközségben is.

A Nagytemplomot évi negyvenezer turista látogatja, programjainkkal szeretnénk a falakon kívülre is tekinteni, missziós tevékenységet betölteni – sorolja a nagytemplomi egyházközség kulturális szolgálatvezetője, Dobos Zita.

Hazai református templomokban is fellép a Milánóban élő dél-koreaiak Immanuel missziós kórusa. A turnékat a Hatvanban lakó, hitoktatóként szolgáló Jang Bokyeung és lelkész férje szervezik, és ők a tolmácsok is.

Kiderült, tud újat nyújtani az az alulról jövő kezdeményezés, amely nem kizárólag hittudományi végzettségű, de gyülekezeti szerepeikben nagyon is hasonló nők találkozását, tapasztalatcseréjét tűzte célul.

Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. Ebben a belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

– Érdekes szolgálat ez, így fogalmaztam meg magamnak – talán mivel sokáig olyan előtérben működtünk, ahonnan még mellékhelyiség is nyílt –: az iratmisszióban vásárolható könyvek csak felkészíthetik az embert arra, hogy az előszobából továbblépjen.

– Úgy élem meg a küldetésemet, a helyemet a világban, ahogy még Szabó Gábor esperes mondta nekem egykor: kellenek a hívő emberek a világba is, nem csak lelkésznek. Igyekszem olyan módon végezni a munkámat, úgy viszonyulni az emberekhez a kapcsolatrendszereimben, hogy ez világítson.

Tatai István hatvani lelkipásztor új könyve a Patmoszi karantén, avagy Istennél csendesül meg lelkem. A különböző témájú igehirdetések egyfelé mutatnak: válság idején lényegüljön át az elszenvedni kénytelen karantén égre nyíló szigetté az életünkben!

A forradalom óta Magyarországon az, hogy ténylegesen tízezrek megmozdultak, valójában először akkor történt meg. A rendszerváltozás szempontjából is rendkívüli jelentősége volt – tekint vissza Zalatnay István lelkipásztor az erdélyi falurombolás elleni tüntetésre.

A Rákóczi Szövetség kezdetben elsősorban a felvidéki magyarság támogatását tűzte ki célul. Az évek során kiterjesztette a tevékenységét a Kárpát-medencére, majd egyre inkább a világ magyarságára is – tudatja Németh Zsolt elnökségi tag.

A kommunisták tervszerű társadalomátalakításának egyik fő eszköze a propaganda volt – mutat rá Németh László Vidéki ellenségképek a Szabad Népben 1947–1949 c. könyve, mely a kommunista hatalomátvétel vidéki társadalmunkkal kapcsolatos sajtópropagandájának két évét tárgyalja.

Megbocsátás. Ha meg kell bocsátani, akkor történt is valami. Valami, amit el kell engedni. Egyfajta önmegtagadás. Böjt. Amelyről pedig az Úristen világosan beszélt mindenkori népének:„Nekem az olyan böjt tetszik, amikor leoldod a jogtalanul fölrakott bilincseket, kibontod a járom köteleit, szabadon bocsátod az elnyomottakat, és összetörsz minden jármot!”

– Tudom, vannak, akiknek egyik pillanatról a másikra születik hitélményük, de vannak, akiknek ez hosszú folyamat, én az utóbbihoz tartozom. Sok vívódással, és bár a kételkedésen már régen túl vagyok, a hitem szilárd, az erőssége, az Istennel való kapcsolatom intenzitása valamelyest mégis hullámzó. Mint minden kapcsolaté.

– Van olyan olvasói réteg is, amely a nemzettudata vagy keresztyén kulturális tudata révén talál el hozzánk – jelzi Fodor Csaba. A Kálvin Kiadó terjesztési vezetőjével a könyvhét alkalmán beszélgettünk.

,,Az egyháznak az egyénre, az emberre kell összpontosítania, minden körülményt ennek kell alárendelni, nem elfeledkezve arról, hogy az emberért folyik a harc minden színtéren." - mondta Andrzej Tomkó, a wroclawi Pápai Teológiai Fakultás intézetvezetője az évente megrendezett lengyelországi Economic Forum konferenciáján.