E kérdés többekben felmerülhetett, akik még csak kívülről látták egyházunk legnagyobb ifjúsági rendezvényét. A szervezés kulisszái mögé Nagy Ilona Henrietta főkoordinátor és Mező István Mózes, a Zsinati Hivatal vezetője engedett bepillantást. A kettős interjúból kiderül, mitől református a Csillagpont. Szó esik a dicsőítő zene szerepéről is.
Kovács-Sipos Bíbor cikkei


– Az egyházzal kapcsolatos kudarcélményeim ellenére sosem kérdőjeleztem meg Isten létét és a szeretetét irántam, de kerestem, miként érhet felnőtt hitté az, amit belém neveltek. Az egyetemistaéveim alatt kollégistatársaimmal ellátogattam a budapesti Hold utcai gyülekezetbe. Olyan közösség fogadott, amelyben végre bármit meg merek kérdezni.

Mit tehetünk, mikor kiszolgáltatott helyzetben elönt az önsajnálat és a düh? Ez volt az egyik központi kérdés a keresztyén nőknek szervezett konferencián, ahol a résztvevők háború sújtotta területekről érkeztek Libanonba, egymás bátorítására. Morzsaszedegetés Pocsainé Tövissi Tímea lelkipásztorral.

A Magyar Református Szeretetszolgálat vészhelyzeti orvoscsoportja új tagokkal megerősödve néz az elkövetkezendő természeti csapások, katasztrófák elé. A világ bármely pontjára azonnal riasztható egészségügyi szakemberek küldetéséről Katona Viktória, az MRSZ új ügyvezetője számolt be.

Ahány ház, annyi konfirmációs szokás. Kell-e, lehet-e egységes modellt alkalmazni? Cikkünkben két gyülekezetet mutatunk be, akik a saját lehetőségeiket kiaknázva jól működő rendszerben vezetik fiataljaikat a nyilvános hitvallásig: ismerjék meg a budapest-káposztásmegyeri, valamint a gyömrői közösséget!

Magyar, matek, töri... hittan. Utóbbi Fűrész Viktória tatai végzős diák szabadon választott érettségi tantárgya. A leendő budapesti teológa a vizsga anyagáról, a felkészülés menetéről, valamint a felvételi hétvége élményeiről számolt be lapunknak.

Összefér a népzene a zsoltárokkal? Színpadra állíthatók-e a népdalok? Mit tanulhatunk a hagyományos paraszti kultúrától? A népzene jelenét-jövőjét firtató kérdéseinkre Tímár Sára énekesnő válaszolt, megosztva a hitre jutásának kacskaringós történetét is: – Hosszú ideig mindenkinek meg akartam felelni, hogy elismerjék, szeressék munkásságomat. Ma már tudatosan figyelek arra, ne ez motiváljon, hanem a saját értékrendemet képviselve zenéljek.

Az idei Csillagpont szlogenje: „Lélegezz fel!” Sokáig félreismertem az Atyát, nagyon-nagyon féltem tőle. Engem tehát személyesen is érintett az Istentől való szorongás, az igehirdetésemben pedig arra szeretnék rámutatni, hogy ebből is van feloldozás, fel lehet lélegezni! – tudatja Fejér Zoltán sárospataki iskolalelkész.

Minden eddiginél sokszínűbb programokkal várja idén a művészetkedvelőket a XX. Református Zenei Fesztivál Budapest belvárosának különböző helyszínein. A május végi jubileumi programsorozat kihagyhatatlan eseményeiről és a fesztivál céljairól Tóth Endre művészeti vezetővel beszélgettünk.

Az összetartozás megélését, erősítését szolgáló egységnap ország- és generációs határokon átnyúlva gyűjti egybe a magyar reformátusokat. A fiatal hívők egyházkapcsolatáról az ifjúsági program szervezőit, Gulyás Dórát, a Zsinati Hivatal Ifjúsági Osztálya vezetőhelyettesét és Püski Gábort, a Debrecen-Nagytemplomi Egyházközség ifjúsági lelkipásztorát kérdeztük.

Vajon szorongónak születünk, vagy a körülményeink, esetleg életmódunk tesz azzá? Hogyan segíthetjük ítéletmentesen, bibliai alapokon gyülekezeteink mentálisan küzdő fiataljait? Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológust a modern népbetegségről, a szorongásról kérdeztük.

Az esztergomi gyülekezetben minden korosztály megfordul, ám az átlaghoz képest is több a fiatal és középkorú. Ahol pedig sok a család, ott általában a csemeték száma is nagyobb: négyszáz gyermek és középiskolás tartozik az eklézsiához. Minden ősszel és tavasszal hitmélyítő hétvégét szerveznek a gyülekezet ifjúságának, a konfirmandusok is átérezhetik, milyen az ifiközösségbe tartozni.

A fesztiválon arra is lehetőség nyílik, hogy az egy gyülekezetből érkező résztvevők a saját lelkipásztoruk által vezetett kiscsoportokban dolgozzák fel az aznapi lelki témákat. A legalább tizenöt fővel érkező gyülekezetek emiatt árkedvezményben is részesülnek a jegyvásárláskor. Ez az új opció teret nyit arra, hogy az ifik egyfajta „tábor a táborban” jelleggel vegyenek részt a Csillagponton.

Hat napra egybegyűjti a Csillagpont a Kárpát-medence különböző pontjain élő fiatalokat, akik a rendezvényről hazatérve az itt hallott és megértett lelki üzenetekkel saját, otthoni közösségeiket erősítik. A júliusi Balaton-parton tehát nem tomboló, önmagukról megfeledkező fiatalokat találunk majd, hanem egyházunk jövőjét.

Az Országos Református Cigánymissziós Imanap és Találkozó az év kiemelt eseménye számos roma és magyar számára egyaránt. Felemelő átélni, ahogyan roma és magyar testvér krisztusi egységben, közösen imádkozik, dicsőít. A közelgő eseményről a bodaszőlői gyülekezet munkatársával, Veres Csabával beszélgettünk.

Serdülőkorban keressük azokat a személyeket, akik hiteles példaképet lehetnek számunkra, akik meghallgatnak, támogatnak, szeretnek – de vajon vannak-e ilyenek ma? Langschadl Istvánnal és Fitos Júliával, a Firesz munkatársaival a fiatalok példaképkeresésének fogas kérdéseiről beszélgettünk.

– Úgy érzem, Isten a német egyházba hív engem, hogy erősítsem azokat a gyülekezeteket, amelyek még bibliai alapokon állnak. Sajnos igazak a rémhírek, a németországi történelmi egyházak sok hívet veszítenek, nem a Szentírást veszik alapul. Pontosan ezért szeretnék majd közöttük szolgálni, hogy továbbra is szólhasson az evangélium.

Thománé Szikora Anita gazdagréti lelkipásztor, gyásztanácsadó és pasztorálpszichológus segítségével jártuk körbe, miként mutathatjuk meg Isten vigasztaló szeretetét a nagyszüleiket gyászoló fiataloknak. Interjú a gyászfolyamatról, a segítés módjairól, és arról, haragudhat-e a gyászoló fiatal Istenre.

Mit tehet egy lelkipásztor, mikor megfárad az ifis fiatalok összegyűjtésében, gyülekezetben tartásában? Újragondol, innovál, összefog! A két és fél éve elindított felvidéki Buckaifi egyedülálló módon tartja egységben a környék ifjúságát. Az ifi sikerébe Böszörményi Tamás lelkipásztor enged betekintést.

Őszinte beszélgetések egy bögre forró ital mellett – hét évig minden hónapban új lelki és mindennapi témát járt körül az Eltökélt szívű nők beszélgetős műsor. A nemrég lezárult podcast egyik kezdeményezőjét, Gér-Bódiss Tímeát kérdeztük a műsor hatásáról, áldásairól.

„A nagy mesemondó”, Jókai Mór születésének kétszázadik évfordulóján emlékkonferenciát rendezett a kecskeméti Ráday Múzeum. A három előadó, Bárdos Dóra, Bárdos József és Galuska László Pál a következő kérdést járta körbe: mitől jó ma (is) Jókai?

Rajkai Zoltán színművész szerint a megtérésnél nincs jelentősebb esemény az ember életében. Vallomás hitről, megtérésről, a Tízparancsolatról és egy Isten dicsőségére, missziós céllal készített személyes előadásról.

Az orosz–ukrán háború harmadik évfordulója kapcsán Héder János, a Kárpátaljai Református Egyház püspökhelyettese, az ungvári és ungtarnóci gyülekezet lelkipásztora számolt be a kárpátaljai magyarság helyzetéről, valamint arról, mibe lehet kapaszkodni ebben a reménytelennek tűnő helyzetben.

Sokat hallunk a nyitott, őszinte kommunikáció rendeltetéséről, az egymással töltött idő kulcsszerepéről. Azért aktuális még mindig ez a téma, mert senki sem születik párkapcsolati szakértőnek, mindannyiunknak tanulni kell ezeket. A Süll házaspár életében nem csak a zene áll központi helyen: a hitet, a precizitást és az egymásra szakított időt ugyanolyan komolyan veszik.

A nagycsepelyi gyülekezet állandó lelkipásztor híján már-már feloszlott, amikor az egyháztagok úgy döntöttek: gondozó egyházközséggé alakulnak. Új lelkipásztoruk, Koncz Eszter az utóbbi év szolgálatában megélt csodákról, megújulásokról szólt.

– Az embernek szeretnie kell az életet, a munkáját, így ad kedvet a következő nemzedéknek, hogy ők is szeretettel, lelkesedéssel végezzék feladataikat. Azért vagyunk a földön, hogy a teendőinket igényesen, isteni összeköttetést közvetítve végezzük. Ez valódi belső örömöt, elégedettséget ad.

Tréninggel indítja az évet az Ifjúsági Vezetőképző Akadémia. Az ifjúsági munka szakmai és lelki vonatkozásaiban mélyülhetnek el a résztvevők. – Folyamatosan igazítjuk a tematikánkat a generációk változásaihoz – tudatja az Exodus Kelet-Közép-Európa Egyesület vezetője, Bogyó András.

Az egyetemkezdés sokak számára a kollégiumi élet megkezdését hozza magával. Az ország különböző pontjain tanuló református fiatalok tapasztalatai alapján összetett képet kapunk az egyházi kollégiumok jelentőségéről, az egyetemisták lelki és közösségi életében betöltött szerepéről.

Az egyházi szolgálatok egyik meghatározó alakja a kántor, akire a vasárnapi orgonálás mellett számos változatos feladat bízatott. A Kecskeméti Református Egyházközség kántorát, Mikesi Tibor karnagyot a dicsőítés szerepéről, a kántori szolgálat próbatételeiről, valamint a régi és új keletű gyülekezeti énekek adta lehetőségekről kérdeztük.

– Ahogyan egyre inkább megismertem Istent és az ő akaratát, annál jobban zavart az az élethelyzet, amely a munkámban és a magánéletemben volt. Egy idő után hatalmas belső feszültséget okozott számomra, hogy olyan tisztességtelen dolgokra, hazugságokra kényszerített a fuvarozás, amelyek összeegyeztethetetlenek a keresztyén meggyőződésemmel.

Háromszázötven éves a református gyülekezet Gyermelyben, a Dunántúli-középhegység festői szépségű falujában. A közösségnek volt része gyarapodásban és túlélésért való küzdelemben is, amelyben a hit, a szorgalom, az összetartás volt a megtartóerő.

A Z generációt foglalkoztató kérdéseket feszegeti a Szóval Lévay podcast, a miskolci Lévay József Református Gimnázium tanulóinak új beszélgetős műsora. A kezdeményezésről a szakmai mentor, Kojsza Péter számolt be.

A keresztyén világnézet Isten személyes ismeretéből fakadó, átfogó életfelfogás, az élet minden területére hatással van. Tikász Ábel, a Budapest-Klauzál téri Református Egyházközség lelkipásztora hangsúlyozza: a liberalizmus és konzervativizmus eszméivel való összehangolhatósága kérdéseket vet fel, ám a párbeszéd lehetősége éppúgy jelen van, mint a próbatételek.

Adventi istentiszteletre harangoznak a szentendrei református templomban. – A keresztyénségben számunkra a kulcsszó a közösség, amely Isten egyik nagy ajándéka az embereknek – vallja Harmathy András lelkipásztor.

Hogyan történik ma az ifjúság szolgálata? Kik a célközönség, akiket el szeretnének érni, milyen terveik vannak az idei tematikus évre? Milyen programokat, eseményeket szerveznek a fiatalok számára? Mely Igére épül az idei szolgálat? Oláh Luca vallástanárt és Ablonczy Áron lelkipásztort kérdeztük.

Jézusnak elsősorban a bűnösökkel van dolga. Ha száz bárányból egy eltévelyedik, annak az egynek is utánamegy. Fontos megértenünk, mit mond a Biblia a bűnről. Az Ószövetség idején még csak a tetteknek volt következménye, Jézus óta viszont már a gondolatoknak is – vallja Büki László, a soltvadkerti református egyházközség főgondnoka.

– A zsoltár ezt a jövőképet mutatja nekünk: „Életünk ideje hetven esztendő, vagy ha még több, nyolcvan esztendő, és nagyobb részük hiábavaló fáradság...” Én hiszem és meg is tapasztalom, hogy ebben az élethelyzetben is közel akar vonni magához az Úr. Most kell bizonyságot tennünk Isten kegyelméről és szeretetéről, mert még engedi, hogy éljünk.

Tizennyolcezer fiatallal foglalkozunk a gyülekezeteinkben, iskoláinkban hatezerrel. A konfirmáció évente nyolcezer ifjút érint. Egymillió-hétszázezret nem érnek el a felekezetek. Ezért helyezi e missziót középpontba a következő év – mondta Ablonczy Áron, a Zsinati Ifjúsági Osztály vezetője.

Csoportvezetőként mi ahhoz járulunk hozzá, hogy a programba beépített sok-sok igei hivatkozással az Úr válaszai ragyoghassanak fel a résztvevők előtt – nyilatkozta a Magyarországon nemrég elindult kezdeményezésről Krett Tiborné Ziba.

Első pillantásra hétköznapi család – azonban a két fiú ritka genetikai betegséggel, Duchenne-féle izomdisztrófiával él, amelynek a jelenlegi leghatékonyabb kezelése fejenként több mint egymilliárd forintra rúg. A leépülés folyamatos – az óra ketyeg.

Modern keresztyénként miért is ne ismerkedhetnénk korszerű módokon? Egy társkereső alkalmazás jó lehetőséget nyújthat arra, hogy megismerkedjünk a saját közösségeinken kívül élőkkel. Keresztyénként különböző dilemmák merülhetnek fel ezzel kapcsolatban. Használhatjuk-e ezeket hívőként? Mit mond a Biblia a randizásról?

A magyar nyelv napja kapcsán Arany Lajossal, lapunk egyik olvasószerkesztőjével és nyelvőrző rovatának szerzőjével beszélgettünk, aki több mint negyvenéves újságírói tapasztalatának tükrében osztotta meg gondolatait anyanyelvünk mai állapotáról.