A hegyközszentmiklósi református gyülekezet gyógyfürdőt üzemeltet. Ez egészségileg hasznos, és üzemeltetése anyagi biztonságot nyújt a fenntartó egyházközségnek. Árus Csongor László lelkipásztor 2008-ban vette át a fürdő vezetését a lelki szolgálat mellett. 2009 óta folyamatosan emelkedik a látogatók száma és a bevétel is.
Hegedűs Márk cikkei


A Művészetek Völgye összművészeti fesztiválon a látogatókat tematikus padok várják majd, melyek különböző üzeneteket kívánnak közvetíteni. Az egyik padnál lesz mód a kávézásra is. Bölcsföldi András lelkész szerint kulturális misszió a református jelenlét ezen a rendezvényen.

Sokan keresték fel a Bethesda Gyermekkórházat poszt-Covid-tünetekkel. Hogyan tudnak segíteni? Erről is kérdezzük Takács László gyermekorvost, infektológus rezidenst, a kórház poszt-Covid-ambulanciájáénak munkatársát.

Az idő kereke színes, dupla oldalas, különleges vizualitású kiadvány, amelyben tíz nagy, mozgalmas tablón mutatjuk be a magyar történelmet – tudatja Pompor Zoltán, a Református Tananyagfejlesztő Csoport szakmai vezetője.

A gondos, odaadó ápolás és a szeretet hozzáadott a terápiához, legalább ötven százaléknyit számít – vallja Csapody Marcell főorvos, aki az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben kapta meg a feladatot: teremtse meg a tárgyi és személyi feltételeit egy tizennyolc ágyas intenzív Covid-osztály kialakításának.

Tudom, a riasztás akár tragédiát is jelezhet – hálás vagyok, hogy így is valóban szolgálni és segíteni tudok a bajba jutottaknak – tudatja Juhász Márton, a Magyar Református Szeretetszolgálat ügyvezető igazgatója. Arról is kérdeztük, hogyan lehet valaki önkéntes tűzoltó.

A járvány miatt egyetlen fesztiválon sem lesz ott ez évben az ökumenikus fesztiválmisszió. – Idén nem a fesztivál teszi a Közös Pontot valósággá, hanem az az elszánás és küldetés, amelyet Jézustól kaptunk – tudatja Németh Tamás, a Közös Pontot vezető „hatok” református lelkész tagja.

Tetteinkkel adunk példát, mintát utódainknak. Előbb-utóbb egyre több helyzetben figyeli a gyermek, hogyan reagál, dönt a szülő. Mit teszek, amikor a hajléktalan pénzt vagy ételt kér? Megdicsérem-e a feleségem, mennyire csinos? Mivel töltöm a vasárnapjaimat? Köszönök-e másoknak? Hányszor hívom fel a nagymamámat, az édesanyámat, az anyósomat? Viszek-e friss virágot az édesapám sírjára? Mihez adom a nevem?

A távirat több mint százhetven évig az életünk része volt, az utolsó küldeményt most májusban kézbesítették Magyarországon. De hogyan használták a kommunikációnak ezt a formáját a református egyházban? Milyen táviratokat őriznek a levéltárainkban?

Covid-gyászcsoportvezetői képzés indult a tiszántúli egyházkerület Pasztorációs Intézetében, melyen huszonöt kórházlelkész vett részt. Úgy érezték, beszélgetni kell a haldoklásról, halálról, gyászról. A képzésről Bodó Sára református lelkész, tiszántúli lelkigondozói koordinátort kérdeztük.

A Kárpát-medence már romos, elhagyott vagy összedőlt magyar keresztyén templomainak állítana emléket a Hegyszentmiklósi Református Egyházközség. Körkápolnát építenének. – Tervünk, hogy a kápolna mellett felállítjuk a Kárpát-medence legmagasabb kopjafáját – tudatja Árus László lelkész.

Mire kiderült, hogy megtarthatók a ballagások az iskolákban, addigra a gimnazisták többségét már elbúcsúztatták, de az általános iskolák és óvodák nagyobb részében megtartják a végzős diákok búcsúztatását tanév végén. Egyházkerületenként egy-egy intézményt kérdeztünk arról, ők hogyan engedik útjukra a végzősöket.

A szervezők és a résztvevők is nagyon várják, hogy együtt, szabadon, fizikailag is egy közösségben élhessük át az Istenhez tartozás élményét – mondja Somorjai-Bencze Zsófia, a Csillagpont Református Ifjúsági Találkozó kommunikációs vezetője. A fesztivál témája idén a szabadság lesz.

A javuló járványügyi adatok következtében újra kinyithattak a múzeumok, vendéglátóhelyek és uszodák is. Körképünkben – Balatonszárszó, Debrecen, Kecskemét, Miskolc – annak járunk utána, mi az első néhány hét tapasztalata a református helyeken, illetve hogyan készülnek a nyitásra azok, akik még vártak néhány hetet.

Tóth Anita és munkatársai kampányt indítottak a koronavírusból való kigyógyulásért, a vírus megszüntetéséért. A megoldást a védőoltásban látják. Az oltásra regisztrálni kell. A kampány részleteiről, a védőoltásról, és az internetes regisztrációról beszélgettünk a cigánymissziós referenssel.

A koronavírus járvány után, amikor újra kinyithattak a református templomok, beszélgettünk a gyülekezetek vezetőivel arról, hogy a közösségük hogyan élte meg a járvány miatti bezártságot, és az utána következő nyitást. Valamint arról is érdeklődtünk, hogy a jövőre nézve milyen kilátásaik, terveik vannak.

A koronavírus-járvány harmadik hulláma lezárult, újra látogathatók az idősotthonok és a bentlakásos intézetek. Beszterczey András, a Magyarországi Református Egyház Diakóniai Irodájának vezetője szerint könnyek és mosolyok közt örülhetnek a nagyszülők és dédnagyszülök a szeretteiknek, újra átölelhetik a látogatókat az idősotthonokban.

Tanárok, diákok és szülök nagyon várták az iskolák újranyitását a koronavírus után. Az, hogy a gyermekek újra mehetnek iskolába, a szülőknek is megkönnyebbülés, remény, hogy vissza lehet térni az élet régi medrébe, még ha nem is pontosan úgy, ahogy eddig. Egyházkerületek református iskolájának vezetőivel beszélgettünk.

A koronavírus járvány után visszatérhettek a gyermekek az iskolába, de jó néhány tanuló veszteséget, sérüléseket is szenvedett a járvány alatt. Szontagh Pál, a Református Pedagógiai Intézet vezetője szerint most az a fontos, hogy a diákok érzelmi támogatást kapjanak.

A munka méltósága azt jelenti, a tennivaló, a feladat elvégzése közben az ember Isten munkatársa a világban. Ennél nagyobb méltóság nem létezik. Fogyasztói társadalmunkban inkább a pénz értékéről és a tőke érdekéről esik szó, a munka méltóságáról kevésbé – mondja Békési Sándor református teológus.

A precíz munkavégzés független az aktuális járványoktól – szögezi le Pap Márta, a Bethesda kórház higiénikusa. A református intézményben huszonhárom takarító dolgozik azért, hogy mindig minden makulátlan legyen, hiszen sosem lehet tudni, mikor érkezik a következő kis páciens. A munka ünnepének apropóján azokra figyelünk, akik a tisztaságnak szentelik az életüket.

Érezzük a felelősségünket abban, hogy az ország szabadulhasson a bezártságtól, hogy kinyithassanak a templomok, intézmények – mondja Bencze János, a Bethesda református gyermekkórház diakóniai igazgatója, főigazgató-helyettes, a kórház egyik oltópontparancsnoka.

Süteményeket küld kórházakba a Szeged-Honvéd Téri Református Egyházközség, így köszönik meg orvosok, ápolók áldozatos munkáját a koronavírus-járványban. Azt is üzenik: nincsenek egyedül, mert Isten a legnehezebb helyzetekben is ott van velük. A sütögető hívők azt mondják, így hasznosnak érzik magukat, és már a készítés, dobozolás is imádság a gyógyítókért.

Igazodnak a koronavírus-járvány teremtette helyzethez, de megtartják a Szeretethidat, a Kárpát-medencei Református Önkéntes Napokat a szervezők. – Idén a szabadtéren végzett munka a leghangsúlyosabb – tájékoztat Vad Lilla, a Szeretetszolgálat önkéntes programjainak vezetője.

Továbbra sincs célzott gyógyszer koronavírus-fertőzésre – tudatja Csupor Dezső szakgyógyszerész. A koronavírus ellen használható gyógyszerekről, gyógynövényekről és egy betiltott „csodaszerről” is beszélgettünk a szakemberrel. Az is kiderül, a kutató szerint mikor kellene kinyitni templomainkat.

Tesztelnek gyerekeken koronavírus elleni vakcinákat, de még várni kell, mire a tömeges oltásuk megkezdődhet – mondja Schlick Szabó Anna. A Bethesda Gyermekkórház csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosát az állapotos nők oltásáról is kérdeztük.

Imacsoportot indított a Facebookon Bella Violetta. – Ez nem pótolja a személyes imádságainkat. De kár lenne kihagyni, csak mert mások előtt gátlásaink vannak. Remélem, egymás imáit látva felszabadulunk a teher alól – bizakodik a győrszemerei református lelkész.

Az idősotthonok egy éve zárva vannak, a járvány meghatározza a mindennapjaikat. A bentlakók nem jöhetnek ki, a látogatók továbbra sem mehetnek be. Járványidőben a közösségi élet csekély, a közös istentiszteletet nem tartják meg imateremben, és együtt étkezni sem lehet, Farkas Istvánné mégis jól érzi magát: egyéni beszélgetésekre van lehetőség.

Nem zártak be a református tanodák a koronavírus-járvány harmadik hullámában. – A diákok bejöhetnek tanulni, számítógéphez jutnak, van lehetőségük akár élőben csatlakozni az online órákhoz – mondja Eperjesi Tamás, a Diakóniai Iroda felzárkózási ágazatának vezetője.

Egyszer felkerestem egy beteget, tévedésből. Fel is volt háborodva, miért jöttem, amikor ő ateista. Aztán egyórás, bensőséges beszélgetés során kiderült, mégis van köze Istenhez – beszéli el Hodánics Tamás kecskeméti kórházlelkész – Máskor, kórtermekben, óhatatlanul hallják mások egy-egy beteggel folytatott beszélgetésemet.

Mivel most még szűkös a vakcinakészlet, egyetértek a jelenlegi protokollal, annyi kiegészítéssel: a közoktatásban dolgozókat előrébb venném az oltási sorban. De a kört a végtelenségig bővíthetnénk. Például a pékségekben dolgozók munkája is nélkülözhetetlen, őket is megilletné a mielőbbi oltás. Türelmesnek kell lenni – mondja Homicskó Árpád Olivér, a Károli-egyetem Állam- és Jogtudományi Kara nemzetközi és tudományos dékánhelyettesével, egészségügyi jogi szakértő.

Hála Istennek, november óta hazánkban háromszorosára növekedett az oltási hajlandóság, felébred az ország a dacból, az indokolatlan bizonytalankodó félelemből – mondja Szabó Miklós református orvos, a Semmelweis Egyetem docense, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának egészségügyi képviselője.

Március elejére országszerte 273 óvodát és 536 iskolát érintett a járvány, kétszer annyi intézményben kellett rendkívüli szünetet, illetve részleges vagy teljes digitális oktatást elrendelni, mint két héttel korábban. Ez a református iskolákban is érezhető volt.

A Magyar Református Presbiteri Szövetség szeptemberben konferenciával ünnepelné fennállása 30. évfordulóját. – Folyóiratunk megújult, könyveket adunk ki, kiterjedt nemzetközi kapcsolataink vannak. Szeretnénk elindítani a Presbiteri Hálót – sorolja Viczián Miklós elnök.

Utórengést is átélt a Szeretetszolgálat küldöttsége Horvátországban. A petrinyai földrengés okozta károk enyhítésére gyűjtött támogatással utaztak oda. Juhász Márton ügyvezető igazgató arról is szólt: nem csak a templomokat érte kár, nem maradt olyan épület, amelyen ne látszott volna a december végi földrengés nyoma.

A gyermekünk áteshetett a koronavírus-fertőzésen tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel. Kérem a szülőket, ne ijedjenek meg, de azonnal keressék fel orvosukat! Ne lazítsunk a járványügyi szabályok szigorú betartásán – figyelmeztet Mikos Borbála, a Bethesda Gyermekkórház orvos-igazgatója.

A koronavírus-járvány miatt három hónapja nem fogadhatnak vendégeket a kávézók, cukrászdák és éttermek, csak elvitelre szolgálhatnak ki. Utánanéztünk, mindez hogyan érintette a református vendéglátóhelyek életét, forgalmát.

– Mi oda megyünk szolgálni a feleségemmel, ahova Isten küld minket. Elsődleges célunk a londoni gyülekezet megerősítése, de négy-öt év múlva, ha lesz rá igény, Manchesterben is újra megpróbálunk közösséget szervezni – tudatja Salánki István, az Angliai Magyar Református Egyház londoni lelkésze.

Amikor a Fireszben szolgáltam, a Református Újságban volt egy az ifjúsági munkát segítő mellékletünk, Egy lépés címmel. Azóta is így látom a hitélet dolgait. Mindig egy lépést kell megtenni, ahhoz kell elkérni az erőt. De azt meg is kell tenni, és bízni abban, hogy ő velünk van áldásával – hangsúlyozza Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház új püspöke.

A HVG Diploma 2021-es rangsora szerint a Károli-egyetem a hetedik legjobb ilyen intézmény. – Minőségi ugrás ez a helyezés, öröm a látványos előrelépés. Az elmúlt évek, évtizedek munkája beért mára – vélekedik Czine Ágnes rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettes.

Úgy látom, hogy nagyobb a kockázata a fertőzés szövődményeinek, mint a vakcinának. Bízom azokban, akik kifejlesztették – nyilatkozta lapunknak Beszterczey András, a Diakóniai Iroda vezetője.

Jó szívvel bátorítok mindenkit, ne hezitáljon. Különösen ajánlom azoknak, akik sok emberrel érintkeznek: oktatásban, kereskedelemben, gyülekezetben. Gyermekkorunk óta több kötelező védőoltást kaptunk, élveztük az előnyeit – hangsúlyozza Rideg Gyula, a Bethesda kórházlelkésze.

Nemzeti, vallási, felekezeti hovatartozástól függetlenül mindenki megmozdult. Az Istentől kapott szeretet hajtja őket, hogy segítsenek az otthon nélkül maradt társaikon. Alig három nap alatt összegyűlt annyi tartós élelmiszer, ruha, amennyire szükség volt – mondja Szenn Péter horvátországi püspök.

Egyházunk alkoholbeteg-mentő missziója az evangélium erejével száll harcba a függőséggel. A Dömösről hazatérők közül sokak élete megújul. Többen virágoznak a mi gyülekezetünkben is, az utógondozó csoport létszáma két év alatt háromszorosára nőtt – tudatja Literáty Zoltán érdligeti lelkész.

Elemenként épül a református oktatásfejlesztési stratégia. Egy református iskolának nem ugyanaz a feladata, mint az államinak. Az előbbinek a Krisztushoz vezetés is markáns küldetése – vallja Ábrám Tibor, a miskolci Lévay-gimnázium igazgatója, a stratégia kidolgozását koordináló munkacsoport vezetője.

December elején nyolc percenként meghalt valaki koronavírus-fertőzésben Magyarországon. Nehéz így a karácsonyt ünnepelni. – A hitvallás hatósugarában lenni mindig sokat jelent – vallja Bodó Sára református lelkész. A koronavírus-járványról, annak következményeiről beszélgettünk vele.

A nemesbikki szeretetotthon harminc munkatársa ötvennyolc idős embert ápol, akik közül tizenegyen súlyos demenciában szenvednek. Nemrég azzal kerültek be a hírekbe, hogy mindannyian felépültek a koronavírusból. Utánajártunk, hogyan telik a karácsony azoknál, akik emlékeik jelentős részét elveszítették.

Jobb minőséget szeretne adni a református gyermekkórház a betegeknek annál, mint amit a törvény előír. Kisbuszra gyűjtenek, amellyel táborba vihetik a gyerekeket, és amely segítségével Kárpátalján is gyógyíthatnának. Bencze János diakóniai igazgatót kérdeztük.

Fejlesztenek, digitalizálnak a református gyűjteményekben, amelyeket a közönség nem látogathat – Budapesten, Debrecenben, Kecskeméten, Sárospatakon és Pápán is. A részletekről Gáborjáni Szabó Botondot, az Országos Református Gyűjteményi Tanács elnökét kérdeztük.

Bármikor odafordulhatunk Istenhez. Így a Kárpát-medencei imanapot idén is megtartják a református nőszövetségek. – Imaláncokat szervezünk az internet segítségével, vagyis egy időben imádkozunk, mindenki a saját otthonában – mondja P. Tóthné Szakács Zita nőszövetségi elnök.

Gyógyszer még nincs a koronavírusra, de a védőoltás már készül, és van néhány gyógynövény is, amely ígéretes a betegség tüneteinek enyhítésére, a gyógyulás gyorsítására. Csupor Dezső református gyógyszerésszel beszélgetünk a Covid–19-ről, az álhírekről, arról, hogy indokolt-e zárva tartani a templomokat, és hogy ő beadatja-e majd magának a koronavírus elleni vakcinát.

Terrortámadás történt november 3-án az osztrák főváros belvárosában. Onnan néhány száz méterre található a helyi magyarok számára fenntartott református templom, mely több mint száz éve működik. A támadásról az Ausztriai Magyar Református Lelkigondozó Szolgálat lelkészét, Karvansky Mónikát kérdeztük.

A szatmárcsekei temetőben sétálva Adorján Gusztáv beszélt lelkész édesapjáról, vallott a reménységéről és a református fejfák ABFRA betűszavának üzenetéről: mi a boldog feltámadás reménysége alatt temetünk. E feltámadásnak a reménysége ott volt a szívében – idézte fel Fekete Károly püspök. A főgondnok életéről, szolgálatáról és haláláról vele beszélgettünk.

Felkészültek a gépi lélegeztetésre a nyíregyházi Sóstói Szivárvány Idősek Otthonában. Van mentálhigiénés csoportjuk, és intézményi lelkész is segít ebben a lakóknak. Vári Zoltán intézményvezető szerint nem elég elkerülni a betegséget, az elszigeteltséget is oldani kell.

Az egyedülléttől – szeparációtól –, szorongástól, sötétségtől, sőt a gyermeki védtelenségből, kicsiségből eredő gyermeki félelmet is finoman, szeretettel, szelíden gyógyíthatják a mesék – mondja Bagdy Emőke. „A mesék értéke, hogy van magatartási és erkölcsi üzenetük, amely beivódik. A rossz elnyeri méltó büntetését, a jó pedig a jutalmát .

A rendszerváltozáskor az egyházak és az egyházi képzőhelyek, így a nagykőrösi tanítóképző iránt is megnőtt az érdeklődés: nem volt gond a létszám, oktatókból is megnyerhették a legjobbakat, mert széles értelmiségi, pedagógusi holdudvar épült az intézmény köré – idézte fel az október 9-i hálaadó ünnepségen Szabó János egykori szervező-igazgató.

Felértékelődik-e a kifordult helyzetben a hit szerepe a gyermekek körében? Hogyan lehet a járványról, Isten megtartó szeretetéről beszélgetni, a gyerekeket megnyugtatni, lelkigondozni egy állami iskola református hittanóráján? Papp Kornél, a Zsinati Oktatási Iroda vezetője szerint természetesen ilyen szerepe is van egy hittanórának, de minden más órának is.

A kétszázharminc lelkipásztorunk közül néhányan elkapták a koronavírust, de ők sem a gyülekezeti élethez köthetően fertőződtek meg. Tíz alatt van azoknak a lelkésznek a száma, akik karanténba kerültek azért, mert például családi rendezvényen vettek részt, ahol a kontaktkutatás szerint volt koronavírus-fertőzött.

A Szeretethíd a kezdetektől ezt teszi: egészségesek és fogyatékkal élők, szegények és gazdagok, keresztyének és nem keresztyének között épül. És most kerítéseken át is hidakat építünk. Arra biztatok mindenkit, hogy akinek lehetősége van rá, idén is vegyen részt ezen a rendhagyó programon, segítsünk együtt!

– Soha jobbkor nem kaphattuk volna ezt a rangos elismerést – mondja a kommunikációs vezető. – Sokéves munkánk megkoronázása ez, hiszen nálunk a gyógyításban elsődleges szerepe van a kapcsolatnak a családokkal. Családbarát munkáltatóként pedig mindent megteszünk, hogy a munkatársak ebben a nehéz időben is valódi segítséget kapjanak az otthoni problémák megoldásához.

Nekem is az az érzésem, hogy most épp a tavaszi amerikai modell valósul meg Magyarországon. Szakemberek szerint hazánkban már százezer fertőzött van, azaz száz emberből egy, ez az arány pedig napról napra növekszik. Én azt az információt kaptam, hogy szeptember vége, október eleje lesz az az időszak, amikor az idősek körében is megjelenik majd a vírus, sokkal nagyobb számban, mint tavasszal.

Hangsúlyozni kell a hármas alapszabályt az iskolában is: maszkhasználat, kézhigiénia, távolságtartás. Tizenkét éves kortól a maszkhasználat folyamatosan kötelező lehetne, hat és tizenkét év között az értelmesebb-figyelmesebb gyerekeknél szintén megoldható. Ne csak iskolába érkezésnél, hanem hazaérve is alaposan, helyesen mossanak és fertőtlenítsenek kezet a gyerekek!

A gondokkal terhelt nyár ellenére is hálásak – már csak azért is, hogy újranyithattak. Ebben a furcsa szezonban is születtek isten élmények, megérintettségek, voltak megelevenedő istenkapcsolatok. – Különösen hálás vagyok Istennek a környezetért, amelyben dolgozhatom, azért, hogy ezen a nyáron is megélhettünk a munkahelyemen áldásokat – összegzi az SDG ügyvezetője.

A kecskeméti intézménybe ötszáznál több aktív hallgató jár, az idén felvételt nyertek száma nem haladja meg a száz főt. A budapesti, nagykőrösi, marosvásárhelyi és kecskeméti helyszíneken a 2020/21-es tanévben a hallgatók létszáma várhatóan ezernyolcszáz körül alakul.

Azzal számolok, hogy szeptember közepétől romlani fog a helyzet, de akkor sem kell olyan országos bezárásra készülni, mint a márciusi volt. A digitális munkarend szerinti oktatást pontszerűen is elrendelhetik, ha valamelyik járásban vagy településen a járványügyi intézkedések ezt szükségessé teszik - tudatja Papp Kornél, a Zsinati Oktatási Iroda vezetője.

– Ha valamit megtanulhattunk idén, az az, hogy az emberi kapcsolatoknak elképesztő jelentőségük van – mondja Bodó Sára. A lelkész azt javasolja: a jövőben figyeljünk jobban egymásra, vigyázzunk meglévő kapcsolatainkra. Ha pedig nem tudunk találkozni, imádkozni mindig lehet a másikért.

A búza és a liszt több mint élelmiszer – vallja Harmati László malomtulajdonos, a kelenföldi református gyülekezet presbitere. Szerinte már egyetlen búzaszem is jelzi Isten teremtő gondviselését. A százéves molnárcsaládban augusztus 20-a még különlegesebb ünnep, hiszen az államalapítás mellett hálát adnak áldozatos munkájuk eredményéért: az új kenyérért.

Idén nyáron elmaradnak a fesztiválok, így a Közös Pont ökumenikus fesztiválmisszió sátrai sem fogadják az érdeklődőket. – Sok idő telt el bizonytalanságban, volt időnk felkészülni, hogy elmaradhatnak az ötszáz fősnél nagyobb rendezvények – tudatja Németh Tamás, a Közös Pontot vezető „hatok” református lelkész tagja.

Letörölte a térképről Békés népes tanyavilágát az 1980-as árvíz. A természeti katasztrófa sokkolta a helyieket. A hömpölygő áradat tanyákat, állatokat, emlékeket sodort el, és felszámolt egy református közösséget is. A még élő túlélők nem tudják elfelejteni a történteket. Az egykori Rosszerdő reformátusaira harang emlékeztet, mely most újra megkondítható a békési templom kertjében.

Közös szeretetszolgálatot, kiadványokat, programokat terveznek az erdélyi református és evangélikus nőszövetségek. Nemrég együttműködési szerződést kötöttek. Borsos Melindát, az erdélyi egyházkerület nőszövetségének elnökét kérdeztük.

Megszűnik Léván a református gimnázium – kaptuk a hírt –, így csupán egy református középiskola marad talpon a Felvidéken. Az intézmény létszámhiánnyal küzd, nem tudnak első osztályt indítani – tudtuk meg az okokat. Ha nem gyűlik össze elég támogató szülő, a jövőre végzős osztályt még leérettségiztetik, azután felfüggesztik a húszéves iskola működését.

Megszűnik a közéleti református blog, amelyet dunántúli lelkészek írtak 2011 óta. A díjnyertes médium témáit gyakran a közélet aktuális vitái adták. A kilenc év alatt több mint háromezer írás született. Ezekből válogatáskötetet terveznek kiadni. Köntös Lászlót, a blog egyik alapítóját, a dunántúli egyházkerület lelkészi főjegyzőjét kérdeztük.

Nem hiszem, hogy az egyház bármikor igazán híd lehetne az emberek között, hiszen az egyházat maguk az emberek alkotják. A rasszizmus, fanatizmus, szexizmus sajnos az emberi természet része. Az egyház pedig mikrokozmosz, leképeződése és keresztmetszete az emberi valóságnak – hangsúlyozza Wylie Hughes, az Amerikai Presbiteriánus Egyház lelkésze.

A történelmi Magyarország legtávolabbi határpontjaihoz stoppolt el Szűcs M. Sándor. A tiszafüredi vallástanár missziós lehetőségként tekintett e közlekedési módra. Az ötezer kilométeres útba, melyen megtapasztalhatta Isten gondviselő kegyelmét és egy román házaspár kedvességét is, hazája iránti szeretetből és a teremtett világ jobb megismeréséért vágott bele.

A család összetartó szerepéről, a bűn súlyáról, a bűnbocsánat erejéről is kérdeztük Szarka Miklós református lelkészt, pasztorál-pszichoterapeutát a nagy társadalmi felháborodást keltő Kaleta-ügy apropóján.

A koronavírusos betegeket nem fogadó kórházak megcsendesedtek az elmúlt hónapokban – mondja Gál Judit. A kenyérszaporítási történetet idézi: Jézus leülteti a sokaságot. A kórházlelkész szerint most épp erre volt idő: beszélgetni az egészségügyi dolgozókkal, egymásra figyelni.

Betartjuk a maszkhasználatot, a távolságot, az alapos kézmosást. A fertőző betegeket, a műtőben dolgozókat teszteljük a koronavírusra. Tavasszal visszaesett a betegforgalmunk, most örülünk, hogy újra gyógyíthatunk – tudatja Velkey György, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

Webshopot indítottak, bibliai igével díszített szájmaszkot forgalmaztak, új értékesítési csatornákat kerestek, és nem mondtak fel egy dolgozójuknak sem – így reagáltak a koronavírus-járvány okozta válsághelyzetre a református cégek, vállalkozók. Volt, ahol a negyedére-felére csökkent a forgalom, máshol nem beszélnek válságról.

Az oktatásban is vannak hősei a járványnak – mondja Papp Kornél. Tudomást szerzett például olyan diákról, akinek énektehetségére a digitális munkarend alatt figyelt fel tanára; a tanuló élőben sosem mert énekelni, ugyanis osztálytársai kigúnyolták.

A védekezést fenn kell tartanunk, mert a vírusfertőzés lehetősége továbbra is fennáll az idősotthonok, szociális intézmények lakói között. Ők koruk vagy krónikus betegségeik miatt a legveszélyeztetettebbek közé tartoznak – hangsúlyozza Beszterczey András, a Diakóniai Iroda vezetője.

Hogyan érinti a hónapok óta tartó koronavírus-járvány a református kórusokat? Egyre több járványügyi lazításról születik döntés a református egyházban is, ám egy következetes tiltás még mindig érvényben van: az énekkari próbák megtartása tilos, és a gyülekezeti éneklés korlátozását is kéri a Zsinati Elnökségi Tanács.

Átéreztem az ott élők reményvesztett, hosszú várakozását. Együtt örülök a tranzitzónákban megismert sok kedves emberrel, akik jártak a bibliaóráinkra. Ők örülnek, hogy nyílt táborba kerülnek, viszont szakmailag nem tudom megítélni a döntést. Amit tehetek, hogy imádkozom a döntéshozókért (Tim 2,1).

Az ökumenikus fesztiválmissziót a katolikus, evangélikus és református egyházak tartják fenn. Céljuk, hogy a könnyűzenei fesztiválokon a jelenlétmisszió eszközével mutassák meg a fiataloknak, hogy Jézus szereti őket – tudatja Németh Tamás, a Közös Pontot vezető „hatok” református lelkész tagja.

Hiányként éljük meg azt, hogy nem érhettük el a látogatóinkat, hiszen a Bibliamúzeum elsősorban missziói állomás. A személyes jelenlétet, a múzeumi tér kínálta beszélgetéseket semmi sem pótolhatja – véli Timár Gabriella, a budapesti Bibliamúzeum vezetője.

Nem szaktudományos munkát készítettünk, célunk rövid ismeretterjesztő alkotás volt, amelyet gimnáziumi történelemórán vagy gyülekezeti alkalmon is le lehet vetíteni. A dokumentumfilm alapkérdéseket tisztáz – tudatja Ablonczy Bálint, az alkotást készítő Reformáció Öröksége Műhely vezetője.

Hogyan készülnek a trianoni döntés századik évfordulójára az erdélyi reformátusok? – Csendes imádsággal, hálát adva azért, ami van, erőt kérve ahhoz, hogy a továbbiakban is tudjuk megélni a sorsunkat. A legfontosabb: legyenek terveink, utódaink, életterünket birtokoljuk, ezáltal pedig megmaradjunk – vallja Kató Béla erdélyi püspök.

– Aki idén református üdülőt választ pihenéséhez, az mentőcsónakot, testvéri segítséget ad ezeknek a szálláshelyeknek – mondja Vass Pál, a balatonszárszói SDG Hotel ügyvezetője. Nemcsak ők, hanem a többi egyházi szálláshely is kiváló lehetőség a pihenésre, feltöltődésre.

Két hónapja tart a járványügyi veszélyhelyzet, március közepétől a református templomok zárva tartottak, a hitéleti alkalmak az online térbe költöztek, a gyülekezetekben egyre inkább nőtt az igény a személyes találkozásokra. Az Elnökségi Tanács május 11-i ülésén hozott állásfoglalásában azt kérte, nyissák meg a vidéki templomokat.

A veszélyhelyzet eltérően érintette a Dunamelléki Református Egyházkerület hetven futó beruházását. – Ezek a beruházások a fizikai építkezésnél többről szólnak. A szép, új terekbe meghívhatjuk a körülöttünk élőket is, hidakká válhatnak a keresztyénség elérésében – tudatja Veres Sándor főgondnok.

Szíriában a reformátusok osztanak maszkokat a lakosoknak, és orvosaik segítik a betegellátást. Munkájukat a Magyarországi Református Egyház továbbra is támogatja. A szolidaritásban fontos az átláthatóság és kiszámíthatóság – hangsúlyozza Ódor Balázs, a Zsinat Külügyi Irodájának vezetője.

Interjúink alapján a legtöbb helyen kevesebb a temetés, és gyakori, hogy a hamvasztás utáni szertartást a járvány utánra halasztják. A legtöbb temetésen alig néhányan vesznek részt, a lelkészek mégis ragaszkodnak a teljes szertartáshoz, esetleg kevesebbet énekelnek, rövidebben imádkoznak, de nem hagynak el liturgiai elemeket.

Református fenntartású diakóniai szolgálatok csaknem negyvenezer embernek segítenek az országban, majdnem hatezer munkavállalóval. Beszterczey Andrást, egyházunk Diakóniai Irodájának vezetőjét kérdeztük.

A Szikra-díjátadó a keresztyén zene ünnepe. Víziónk: itthon eljussunk oda, hogy a keresztyén könnyűzenei dalok magától értetődően, saját, minőségi jogon is bekerülhessenek egy normál zenei rádió napközbeni zenei szövetébe – mondja Horváth Gergely, a Szikra-díj zsűrielnöke. Bár a program gálaműsora idén a járvány miatt elmaradt, a győzteseket online kihirdették.

Ha valaki beteg, köhög, tüsszög, láza van, mindenképpen maradjon otthon, ne menjen el érettségizni. Ez nem kötelező, enélkül is le lehet zárni a középiskolai tanulmányokat. A távolmaradásnak így nincsen következménye, kivéve, ha valaki felsőoktatásba készül, hiszen ez egyben a felvételije is.

A keresztyén szellemiség fontos – mondja Kontha Benőné Molnár Piroska a hospice-szolgálatuk lelki oldaláról beszélve. – Gyógyult rákbetegként én is sok nehézséget jártam végig, megtapasztaltam: az üdvösség létkérdés. A testi ellátás mellett a lélekkel is foglalkozni kell – hangsúlyozza.

Minden presbiter számára elérhető metodikát kell kidolgozni. A döntéshozatalból senki sem zárható ki amiatt, mert nem fér hozzá a kiválasztott technikai megoldáshoz. A gyűlés megtartható Skype-on, Zoomon vagy konferenciahívással, úgy, hogy a jelenlétet igazolni kell – állítja Veres Lajos, a Zsinat jogtanácsosa.

Egyetlen gyülekezet sem kerülhet olyan anyagi helyzetbe, hogy ne tudják kifizetni a lelkipásztor javadalmát. Kérem a lelkészeket, gondnokokat, hogy ha nehézségük lenne, jelezzék az egyházmegyéknek, egyházkerületeknek – mondja Pásztor Dániel, a Zsinat Gazdasági Bizottságának elnöke.

Papp Bertalan, Máriapócs református polgármestere otthonról irányítja a várost, szervezi a város védekezését. A hatósági házi karanténra a koronavírus-járvány miatt van szükség, mert a házaspár külföldön járt (Izraelben, bibliai tematikájú úton).

A Magyar Református Nőszövetség és a felhívásukra válaszolók példaértékű önzetlenségről tanúskodó összefogása: maszkvarrással segítenek a Bethesda Gyermekkórháznak. E mesterség nem ismeretlen a nőszövetségi tagoknak: eddig is szolgálták a gyülekezeteket: úrasztali terítőkkel, keresztelőkeszkenőkkel tették szebbé templomaikat.

Nekünk most megadatik, hogy belépjünk a kórtermekbe, de sokan nem tehetik ezt. Lehet, csak pár perc jut egy beszélgetésre, de tegyük meg! Ez most sokat jelenthet a kórházban fekvőknek – tanácsolja Gál Judit, a Református Missziói Központ Kórházlelkészi Szolgálatának vezetője.

Magyarországra is megérkezett a koronavírus-járvány. Mi ez a vírus, ami miatt lezárták az országhatárokat? Fokozatosan egyre szigorúbb óvintézkedéseket vezetnek be, már istentiszteleteket sem lehet tartani. A gyülekezetek már a száztagú limit bevezetése után tömegesen elkezdték online platformokon közvetíteni hétközi és vasárnapi alkalmaikat, tagjaikat az interneten elérni lelki tartalommal.

A lelkigondozás találkozás, beszélgetés. Lehet gyógyító hatása, de nem minősül gyógyító eljárásnak. A törvény meghatározása – értelmezésemben – inkább a természetgyógyászatra vonatkozik – mondja Tóth János, a Gyökössy Endre Lelkigondozói és Szupervízori Szolgálat vezető lelkésze.

Március 15-én azért is hálát adnak a horvátországi magyar reformátusok, hogy még élnek magyarok a Drávaszögben és Szlavóniában. Harminc évig nem volt helyben lakó lelkész Harasztiban, a 2000-es évek elején érkezett Szenn Péter, akkor segédlelkész, ma már püspök. Sikerült felráznia a gyülekezetet, mely motorja lett a falu magyar kulturális-közösségi életének. Kezdeményezésükre állították fel a Petőfi-szobrot.

Fordított peregrinációt hirdetett a Sárospataki Református Kollégium. Most a pataki kollégium hívja haza a diaszpórába szakadt magyarok érettségi előtt álló generációját. Nagy-Baló Csabát, a Kollégium gimnáziumának igazgatóját kérdeztük.

Európába, de akár Ázsiába, Észak- és Dél-Amerikába, Dél-Afrikába, Ausztráliába és Új-Zélandra várják a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasainak jelentkezését. A Brüsszelben szolgáló Ratkovics Petra lelkésszel és az ausztráliai ösztöndíjas Nyakas Gergő teológussal beszélgettünk.

Budapesten 1991 óta létezik kínai református közösség. – A miénk 2005-ben alakult, száztíz felnőtt és ötven gyermek tartozik hozzánk. A legtöbben itt, Magyarországon tértek meg, de vannak, akik már hívőként érkeztek Kínából – mondja Zhou Yong Ping lelkész.

Az elmúlt két évtizedben hiányzott a belső igény az önálló református kerettantervre. A fő ok: csak papíralapú tankönyvekben gondolkozhattunk, ahhoz viszont kevés tanulónk van évfolyamonként, hogy érdemes lenne saját tankönyveket kiadni – magyarázza Papp Kornél, a Zsinati Oktatási Iroda vezetője.

Nem mondom, hogy tömegesen, de vannak megtérések a börtönben. Aki szabadulása után három évvel is ott van a templomban, az tényleg megtért. Ismerek ilyen testvéreket is – mondja Koroknai András, a Szegedi Fegyház- és Börtön nyugalmazott börtönlelkésze.

Héderfája református haranglábja szándékos gyújtogatás miatt égett le. Az erdélyi település gyülekezete a tűz utáni vasárnapi istentiszteleten úgy döntött: a régivel egyező haranglábat épít. Nem haragszanak, nagyon megrendültek, de bíznak Istenben – mondják a Maros megyei falu lakói.

A teológiát és a kollégiumot érintő tűz 2019-ben, a felvételi eljárás közben történt. A korábbi húsztagú évfolyamok helyett tíz diákkal kezdték a következő tanévet – tudatja Kocsev Miklós, a Károli-egyetem Hittudományi Karának dékánja. Utánajártunk, milyen lesz az új épület, hogyan változik meg a létesítmény 2022-re.

A gondviselés lakóhajó által mentette ki a válság hullámaiból a szegedi Vesmás építészházaspárt. A Noé hajó iroda lett a Tiszán. Nem véletlen a bibliai utalás: a református párnak fontos az Istenbe vetett hit. A feleség szemében az újszegedi református templom megtervezése volt a nagy munka. És nevükhöz fűződik például a katolikus Karolina-iskola vagy a Tornyai-múzeum épületének tervezése.

Ötszázan tartoznak a londoni gyülekezethez. Sokuknak másfél óra utazással jár eljönni az istentiszteletre. Isten kegyelme, hogy bár több százan költöztek haza a gyülekezetből, mégsem csökken a létszámunk, mindig jönnek újak – mondja Salánki István londoni lelkipásztor.

A főváros új református templomát, a rákoskerti lelki hajlékot a Rákoscsabai Református Egyházközség építi, Makovecz Imre tervei alapján. A részletekről Sarkadi Zsolt, a gyülekezet főgondnoka beszélt.

A kompromisszumokat tekintik át református szemmel a IV. Budapesti Református Mérnöktalálkozón. Az idei rendezvény kérdése: létezik-e jó kompromisszum? Mitől lesz jó? –tudatja a főszervező, Németh Balázs lelkész.

Több száz, a Dunamelléki Egyházkerület területéről származó úrasztali terítőt őriz a kecskeméti Ráday Múzeum. A legrégebbi a XVI. században készült. Mindegyik pótolhatatlan, valamely gyülekezet történetét őrzi. A reformátusokra jellemző: a legszebbet adják az úrasztalára.

Szeretnénk kialakítani regionális központokat, felújítani a meglévőket. Gyülekezeti beruházásokat is támogatni kívánunk, például templomok, parókiák felújítását – tudatja Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökhelyettese.

Újraindítjuk a tűzifaprogramot. Egy-egy háztartásnak egy köbméter hasogatott fát adhatunk. Vannak támogatóink, például Tüzépek, ezek segítik a programot – jelzi Simon Annamária, a Szeretetszolgálat adománykoordinátora.

A növekvő hallgatói létszám miatt Budapesten tágasabb helyre volt szükségünk: új helyre költöztünk. Nagykőrösön viszont sokszor van telt ház. Oktatási termeket, irodákat , új nagyelőadót szeretnénk, a könyvtár fejlesztését tervezzük – mondja Pap Ferenc, a Károli-egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának dékánja.